HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Zirveden kaçış

06.09.2001 00:00:00
Güney Afrika'nın Durban kentinde düzenlenen Dünya Irkçılıkla Mücadele Konferansı renksiz görüntülere sahne oldu.

ABD ve İsrail, konferanstan çekilme kararı alarak gerçek yüzlerini bir kez daha gösterdiler.

İsrail'in özellikle bölge ve zirve ülkeleri tarafından yoğun eleştiriye uğraması bu iki ülkenin tepkisini aldı.ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell bu şartlar altında oturuma devam edemeyeceği açıklamasında bulunarak masadan ayrıldı.

İsrailli yetkililer de protesto ederek çekildiler.

Konferansta İsrail'in Ortadoğu'da uyguladığı şiddet politikası eleştirilerek Filistinliler'e karşı yaptığı katliamlar dile getirildi.

İsrail'e her defasında destekte bulunan ABD yönetimi bu desteğini Durban'da da verdi. Zirvedeki AB ülkeleri ise ortamı yatıştırma işlevini gördüler.

Irkçılık konusunda sicili bozuk ülkelerin dahi tarihi olaylara set çekerek yeni bir başlangıç olarak değerlendirdikleri bu zirveden bazı ülkelerin ayrılması katılımcı ülkeler tarafından anlayışsızlık olarak nitelendirildi.

Zirveyi AB ülkeleri yeni bir fırsat olarak değerlendirirken Ortadoğu ülkeleri ileriye dönük barış basamakları umuduyla katılımcı olmuşlardı.

İsrail'in canını sıkan maddelere bakalım:

Madde 65: Dünyanın bazı bölgelerinde, farklı din topluluklarının ve bu topluluk üyelerinin, özellikle inanç özgürlüklerini uygulama haklarının kısıtlanmasından ve sadece dini inançları nedeniyle şiddete maruz kalmalarından derin bir kaygı duyuyoruz.

Madde 66: Filistinlilere ve işgal altındaki diğer Arap topraklarındaki yerleşimcilere uygulanan ve temel hak ve özgürlükleri kısıtlayan ırk ayrımcılığı uygulamalarından derin bir kaygı duyuyoruz ve İsrail işgali altındaki Arap topraklarında ve Filistinlilere uygulanan ırk ayrımcılığı uygulamalarına son verilmesi çağrısında bulunuyoruz.

Madde 69 ve 70: Müslümanlık karşıtı düşmanca uygulamaların, dünyanın bazı bölgelerinde arttığını ve İslam korkusunun ve Müslümanları hedef alan şiddet hareketlerinin dünyanın bazı bölgelerinde kanıtlandığını müşaade ediyoruz.

İsrail alınan kararları tanımadığını resmi bir açıklamayla da dile getirdi.İsrail'in kaçışı Filistin-Endonezya-Filipinler-Arabistan

İran-Irak-Mısır-Cezayirli makamlarca kınandı.

Afrika'nın Güney'inde sıcak zeminde başlayan zirve soğuk bir havayla sürdü.

Demokrasi havarisi ABD'nin çekilmesi zirve ülkelerinin güvenini sarstı.ABD'nin Ortadoğu Barışı'ndaki rolünü şimdiden düşünmeye başlayan özellikle Arap ülkeleri ABD'nin gerçek niyetini bir kez daha görmüş oldular.

Cevat KIŞLALI


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.