HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

16. yüzyılın dahi sanatçısı: Matrakçı Nasuh

Osmanlı sanatkârı Matrakçı Nasuh'un şair, hattat ve nakkaş yönlerini anlatan '16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh' sergisi Japonya'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu
01.09.2016 00:00:00
 Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşen 16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh Sergisi, bugün Japonya'nın başkenti Tokyo'daki Shibuya Culture Center Owada Gallery'de açıldı.
Sergide, nakkaş Sevim Ersoy'un liderliğinde 12 kadın sanatçının, Matrakçı Nasuh'un "Beyan-ı Menazil Sefer-i Irakeyn" ve "Tarih-i Feth-i Şikloş Estergon ve İstol Belgrad" eserlerinde yer alan şehir haritalarından yapılan seçkiyi bire bir çini levhalar üzerine, Matrakçı'nın beyitlerinden yapılan seçkiyi ise divani hat levhalara, vasıflarının birkaçını da modern bir yorumla da tuvale aktardığı 41 eser yer alıyor. 
Sanatseverler, Türk tarihinin gizli kalmış dehalarından Matrakçı Nasuh'un minyatürleri aracılıgıyla Osmanlı seferlerinin rotalarını onunla takip etme şansı yakalayacak.
Ayrıca sergi kapsamında, 5 Eylül'de Shibuya Culture Center Owada Densho Hall'da, mimar Sinan Genim tarafından "Matrakçı Nasuh ve Haritaları" konulu bir konferans verilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğunca da "16. Yüzyıl Türk Musikisi" dinletisi gerçekleştirilecek. 
Ziyaretçiler, Osmanlı İmparatorluğu'nun dönemsel olarak 16. yüzyılını, hem sanatsal hem kronolojik hem de siyasi anlamda keşfedebilecek.
Proje kapsamında 3 kıta, 9 ülke, 10 şehirde gerçekleştirilecek sergi, Tokyo'dan sonra Paris, Washington, Roma, Budapeşte ve Ankara'da da sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 
Sergi, 8 Eylül'e kadar ziyarete açık olacak. AA


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.