HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 MAYIS 2021, SALI

750 kanatlı tedbir amacıyla itlaf edildi

31.10.2005 00:00:00
Bursa'nın İnegöl İlçesi'ne bağlı Akbaşlar Köyü'nde ilk belirlemelere göre yalancı tavuk vebasından (newcastle) kaynaklanmış olabileceği bildirilen tavuk ölümleri nedeniyle başlatılan çalışmalar kapsamında, toplam 750 tavuk ve ördek tedbir amacıyla itlaf edildi.

İnegöl Tarım İlçe Müdürü Mahmut Doğru, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akbaşlar Köyü'nü 3 gün önce kontrol altına aldıklarını belirterek, kontrollerin devam ettiğini söyledi.

Yapılan ilk denetimlerde, Mustafa Atış, Nail Çakır, Ümmet Aslan, Arif Çetin ve Nevzat Ayvaz'a ait tavukların telef olduğunun belirlendiğini kaydeden Doğru, bu tavuklardan alınan numunelerin İzmir Bornova Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü'ne gönderildiğini anımsattı.

Doğru, buradan gelecek rapor doğrultusunda hastalığın adını koyacaklarını ifade ederek, ''Dün akşam da burada kontrollerimizi sürdürdük. Şu ana kadar 750 tane tavuk ve ördeği itlaf ettik. Köye giriş çıkışlarda araçları ilaçlıyoruz. Bu bir kontrol çalışmasıdır. Vatandaşlarımız tavuk ve yumurta tüketimine devam etsinler. Korkulacak bir şey yok'' dedi.      OLAYAkbaşlar Köyü'nde bazı üreticilere ait kanatlıların telef olması yönünde alınan ihbar üzerine yapılan araştırmalarda, telef olan hayvanların ilk belirlemelere göre yalancı tavuk vebasından kaynaklanmış olabileceği bildirilmişti. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, hayvan teleflerinin kuş gribi ile bir bağlantısının olmadığı vurgulanmıştı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.