HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 HAZİRAN 2022, ÇARŞAMBA

8 yılda 10 fabrika daha açacak

 
Türkiye'nin en büyük metal ambalaj şirketi olan Sarten, 1 milyar dolarlık şirket olma hedefini öne çekti. Bu sene 50'inci yıllarını kutladıklarını söyleyen Sarten Ambalaj CEO'su Zeki Sarıbekir, en geç 2026 yılına kadar 1 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacaklarını söyledi. Fabrika yatırımlarının da devam ettiğini belirten Sarıbekir, her sene bir yeni fabrika ile 2030 yılına 30 fabrika ile girmeyi hedeflediklerini belirtti. Şirketin mevcut fabrika sayısı 20...
21.06.2022 23:13:00
8 yılda 10 fabrika daha açacak
8 yılda 10 fabrika daha açacak

RECEP BAHAR / DETAY HABER

Metal ambalajda Türkiye'nin en büyüğü olan ve dünyada da ilk 10 arasında yer alan Sarten Ambalaj yeni yatırımlarla büyümeyi planlıyor. Şirket olarak 50'inci yıllarını kutladıklarını belirten Sarten Ambalaj CEO'su ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, bu yılın planlarını 10 yıl önce yaptıklarını, 60'ıncı yıl planlarının da şimdiden hazır olduğunu söyledi. 2030'da 1 milyar dolarlık bir ambalaj şirketi olma hedefi koyduklarını ancak bunu daha erkene çektiklerini ifade eden Sarıbekir, en geç 2026 yılında hedefe varacaklarını tahmin ettiklerini kaydetti. Sarıbekir, 2030'a gelindiğinde Sarten'in bölgesel lider firma olacağını vurguladı. Sarıbekir, "Fabrikalarda makine koyacak yer kalmamıştı, bu nedenle ek tesislerle üretim alanlarımızı büyüttük. Geçen sene 200 milyon dolarlık ihracat yapmıştık, bu yıl 220 milyon dolara çıkacağız" şeklinde konuştu.

2030'da hedef 30 fabrika

Bu seneyi 700 milyon dolar ciro ile bitireceklerini öngördüklerini anlatan Sarıbekir, "Fabrika yatırımlarımız devam ediyor. Her sene bir fabrika kurarak 2030 yılına 30 fabrika ile girmeyi hedefliyoruz. Bu yıl Çerkezköy'de bir fabrika kurduk. Son olarak Niğde'de bir fabrika yatırımına başladık, 2023 yılının Mayıs-Haziran aylarında fabrikayı açmayı planlıyoruz. Niğde ve çevresi tarım ve tarıma dayalı sanayinin gelişeceği yerler olarak öne çıkacak. Niğde'nin Bor İlçesi, İç Anadolu'nun Manisa'sı oldu. Mersin limanına yakın… Buradan yaklaşık 1 saat 15 dakikada Mersin Limanı'na iniyorsunuz. Aynı zamanda Türkiye'nin geleceği de tarımda. Bu yüzden Niğde'deki yatırımımıza çok önem veriyoruz. Ambalaj üreticisi olduğumuz için müşterilerimiz nereye gidiyorsa oraya gidiyoruz. Balıkesir ve Adana'da da birer fabrika kuracağız" dedi.

Meslek liseleri sanayinin omurgası

Sarten olarak dünyanın hemen her yerine ihracat yaptıklarını ve her sene bir fabrika kuracak kadar büyüdüklerini kaydeden Zeki Sarıbekir, yetişmiş eleman konusunun ise sıkıntı yaratmaya devam ettiğine dikkat çekti. Sarıbekir, şunları söyledi: "Biz her sene bir fabrika kurabiliriz ama iki tane kurmak için insan kaynağı bulamayız. Bizim gençleri yetiştirmemiz gerekiyor ve bu anlamda meslek liseleri çok önemli. Şu anda meslek liseli gençlere üniversite mezunlarından daha fazla değer veriyoruz. İşin tekniğini öğrenen lise mezunu gençlere çok iş var. Uzun yıllardır Silivri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne yeni atölyeler ve kültürel etkinlik alanları kazandırmak için destek veriyoruz. 2020 yılında okulun adının, Sarten Ambalaj'ın onursal başkanı kurucumuz Yusuf Sarıbekir'in ismi ile Yusuf Sarıbekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değiştirilmesine karar verildi. Bunun gururuyla okulumuzu ve nicelerini desteklemek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca, burada okuyan öğrencileri fabrikalarımızda staj programlarına alarak pratik bilgilerini artırmalarına da katkıda bulunuyoruz."

Çalışan sayısı da artacak

Sarten'de 3 bin 200 kişinin çalıştığını ve bu rakamın yeni fabrikayla birlikte 3 bin 500 kişiye ulaşacağını belirten Zeki Sarıbekir, meslek liselilerle birlikte üretimin daha da artacağını kaydetti. Türkiye ekonomisinin kurtuluş yolunun ihracattan geçtiğini vurgulayan Sarıbekir, her firmanın ürettiğinin en az yarısını ihraç etmesi gerektiğini ifade etti. Özellikle katma değerli ürünlerin ihracatına ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Zeki Sarıbekir, hammadde yatırımlarına da ağırlık verilmesi gerektiğini kaydetti.
Yurtdışında ana iş kolları olan metal ambalajda büyümeye devam edeceklerini söyleyen Sarıbekir, bu alanda şirket satın alma fırsatlarını da sürekli takip edeceklerinin altını çizdi. Zeki Sarıbekir, "Avrupa dahil yakın coğrafyada ve Amerika'da direkt bir rakibimiz olursa bu firmayı satın almak isteriz. Yurtiçinde ise metal ambalajda belli bir doygunluğa ulaştık. Metal ambalajda değil ama cam ve kağıt gibi üretmediğimiz ambalaj kalemlerinde şirket satın almaları yapabiliriz" dedi.

Atık ithalatı önce azaltılmalı, sonra yasaklanmalı

Kendisinin aynı zamanda Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı olduğunu da belirten Sarıbekir, bütün ürünlerin ambalaj içerisinde satılması gerektiğini belirtti. Zeki Sarıbekir, "Bir ürün en kötü ambalaja bile girse açıkta satılmasından daha iyi. Ben bunu hep söylüyorum, ambalaj insan ömrünü uzatır. Ambalajlı bir su içtiğinizde bile o ambalajın markası var, kaynağın nereden geldiği belli. Ambalaj ürüne bir kimlik verir, o yüzden bütün ambalajları savunuyorum. Çevreyi ambalaj kirletmiyor, insan kirletiyor. Yere atarsan kirletirsin, geri dönüşüme atarsan tekrar kullanabilirsin. Hepsi de dönüşebilir" dedi. Türkiye'nin plastik atık ithalatına da değinen Zeki Sarıbekir, "Geri dönüşüm sanayinin gelişebilmesi için bir miktar ithalat yapılması doğru ama sanayiyi bir an önce geliştirip ithalatı durdurmak lazım. Her sene yüzde 20 azaltılarak iptal edilebilir. Bir günde yasaklamayalım ama 5 sene içinde yasaklayalım. Biz kesinlikle dünyanın çöpünü kullanabilecek bir ülke değiliz. Bütün dünyada nasıl toplanıyorsa Türkiye'de de aynı şekilde olmalı" ifadelerini kullandı.


Avrupa'ya durgunluk hakim

Yurtdışındaki yatırımların da devam ettiği bilgisini veren Zeki Sarıbekir, Rusya'da savaşa rağmen fabrikanın kapanmadığını ancak yatırımları askıya aldıklarını ifade etti. Sarıbekir, Türkiye'den Rusya'ya yarı mamul ve hammadde yolladıklarını, tahsilatları da yapabildiklerini söyledi. Hollanda'da da üç vardiyaya çıkmayı planlarken tek vardiyaya inmek zorunda kaldıklarını dile getiren Zeki Sarıbekir, Avrupa'da yüksek enerji fiyatları nedeniyle durgunluk yaşandığını kaydetti. Sarıbekir, şunları söyledi: "Bu durum uzun vadede Türkiye'yi de olumsuz etkileyebilir. Zira en fazla ihracatı Avrupa'ya yapıyoruz. Avrupa doğal gaz ve petrol alarak Rusya'ya Euro veriyordu, Rusya da bununla Avrupa'dan ithalat yapıyordu. Bu durdu… Avrupa'da enerji maliyeti Euro bazında Türkiye'den çok arttı." Sarıbekir, Rusya'da da maliyetlerinde yaşanan artış ve ekonomik küçülmenin orada kendilerini olumsuz etkilediğini kaydetti.

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

21.06.2021, 21.06.2020, 21.06.2019, 21.06.2018, 21.06.2017, 21.06.2016, 21.06.2015, 21.06.2014, 21.06.2013, 21.06.2012, 21.06.2011, 21.06.2010, 21.06.2009, 21.06.2008, 21.06.2007, 21.06.2006, 21.06.2005, 21.06.2004, 21.06.2003


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.