HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

AB bizi konuşacak

09.09.2001 00:00:00
Avrupa Birliği dışişleri bakanları gayri resmi toplantısı, Brüksel yakınlarındaki Genval kasabasında başladı.

Toplantının ilk oturumunda, Ortadoğu barış süreci, Libya ve küreselleşme karşıtı gösteriler ele alınacak.

Yemekten sonra yapılacak toplantıda ise Avrupa'nın geleceği, Ukrayna ve Rusya ile ilişkiler, Endonezya'daki gelişmeler tartışılacak.

Toplantıların yapılacak diğer oturumunda, Makedonya, Afrika ve Küba ile birlikte Türkiye ele alınacak.

Toplantının Türkiye ile ilgili bölümünde, Kıbrıs, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) ve Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği konuları ele alınacak.

Brüksel ayak sürüyor

AB Komisyonu'nun Kasım ayında Türkiye ile ilgili yayımlayacağı ilerleme raporu öncesi, Ankara ile ilişkiler konusunda yapılacak değerlendirmeler önem taşıyor. Türkiye, AB Komisyonu raporunda, tam üyelik müzakereleri öncesi "tarama sürecinin" başlatılmasını isterken, Brüksel bu konuda ayak sürüyor.

AB dışişleri bakanları, bugün öğleden sonra Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in de aralarında bulunduğu aday ülke dışişleri bakanlarıyla bir araya gelecek ve AB'nin genişlemesi konusundaki son gelişmeleri değerlendirecekler.

Cem Kıbrıs sorularını cevaplayacak

Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in yapılacak toplantıda Türkiye'deki anayasal reformlarla ilgili çalışmalar hakkında bilgi vermesi ve Kıbrıs konusunda çeşitli soruları cevaplandırması bekleniyor.

Cem, ayrıca AGSK konusunda Türkiye'nin itirazlarını bir kez daha dile getirecek. Cem, ayrıca Pazartesi günü AB temsilcileriyle ikili temaslarda bulunacak.logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.