HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

‘ABD bitmiştir’

01.11.2019 00:00:00

Bağımsız Türkiye Partisi Lideri Prof. Dr. Haydar Baş "ABD'yi yıktım" derken, inanmayanlar bugün bu yıkılışı daha da bir seyredecekler…

2018'de Rusya'nın döviz rezervleri içinde, ABD doları %50 azaldı, Çin Yuan'ı %18 yer aldı. 2019'da bu oran dolar aleyhine gelişiyor. Rusya ve Çin, milli (ulusal) para birimleri ile Ruble-Yuan üzerinden alışverişe geçtiler. Doları kullanmıyorlar. Diğer BRICS ülkeleri de öyle… Brezilya, Hindistan, Güney Afrika… Hatta Fransa da… AB ülkeleri de Rusya ile "milli para" üzerinden ticareti konuşuyor. Rusya, Türkiye ve İran'a da bu uygulamayı taşımak istiyor.

Milli paralarla ticaret, kimin fikri? 2005'ten önce ekonomi dünyasında "milli para-ulusal para-yerli para" kavramları yok… 2005-Milli Ekonomi Modeli kitabı içinde yer aldı. Prof. Dr. Haydar Baş'a ait görüş… 2008'den sonra Rusya, Prof. Dr. Victor Minin yoluyla bu kavramı kullanmaya başladı.

Önceleri "ABD'yi yıktım" diyen Baş, şimdi de "ABD bitmiştir" diyor.

ABD'yi bitiren Baş'a göre 

1) Milli paralarla ticaret (yani doları kullanmayan ülkeler ticareti)        

2) Ama asıl önemlisi tüketim eksenli ekonomi uygulamaları…

Özellikle Çin örneğinden hareketle, Çin'in 1.5 milyar insanına dönük iç tüketimini canlandırarak, kendi iç pazarında büyük bir tüketim pazarı oluşturduğunu, ihracata dayalı büyümeden tüketime dayalı refah sağladığını ifade ediyor.

Zaten MEM (Milli Ekonomi Modeli), tüketim eksenli bir analiz… Milli paralarla ticaret de ikinci önemli öğesi…

Dolara bağlı olarak ticaretten kurtulmak ve kendi milli parasını kullanmaktan daha önemlisi kendi halkını tüketim yapacak bir kabiliyete eriştirip iç pazarını büyütmek…

Bakın dünyanın her yerinde ve de Türkiye'de Çanakkale'de, Nevşehir'de, İstanbul'da, Antalya'da Çinli turistleri görüyoruz. Çin, insanını tüketecek seviyeye getirdi. Bu tez, yani tüketim eksenli tez, MEM, Prof. Dr. Haydar Baş'a ait…

Dünyanın yarı nüfusu MEM'in uygulamalarına şahit… ABD'nin, kapitalizmin oyun alanı daralıyor. Dolar çöküyor…

ABD'nin parası çökerse, doları erirse, ordusu da erir…

Ama Türkiye'nin yapması gereken, öncelikle milli parasını (gerçek TL'yi) devreye sokmak ve Sosyal Devlet Projeleri ile (Vatandaşlık Maaşı, ev hanımı maaşı, asgari ücret, çocuk maaşı) iç tüketimi canlandırmak, tüketimi en güçlü kaynak haline getirmektir.

Bunu yapacak milli bir hükümet anlayışına yani Prof. Dr. Haydar Baş'ın başkanlığına tam bir ihtiyaç vardır. Başkası da kalmamıştır.

Aklı olan görür.

 
Dr. Abdullah Terzi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.