HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

“Tüketim en büyük kaynaktır”

11.12.2019 00:00:00

AKP'den iki önemli isim ayrılarak, parti kurma çalışmalarını sürdürüyor. Babacan ve Davutoğlu, Erdoğan'ın önemli iki adamı idi. Biri hem ekonomiden sorumlu bakanlık, hem de dışişleri bakanlığı yaptı. Davutoğlu ise başbakanlık…

Babacan, ilk mesajlarında insanı merkeze koyarak siyaset yapacaklarını ve de tüketimi canlandıracaklarını söylemiş…

İyi de Sayın Babacan, liberalizmin, kapitalizmin, sürdürülebilir borçlanmanın en önde gelen temsilcisi değil mi?

Kapitalizmde insan ne zaman değerli oldu? Kapital sahiplerinin, para babalarının, tefecilerin, sermayenin öne çıktığı, kârlarına kâr kattığı, geniş halk kitlelerini türlü türlü yollarla sömürdüğü sistem değil mi? Kendi bakanlığı döneminde ve sonraki AKP iktidarı döneminde, insanımız merkez değil miydi? İşçi, memur, emekli, kadın, erkek, genç yüzümüz mü güldü, mutlu mu olduk? Aynı geçim sıkıntılarını yaşamadık mı?

Sonra tüketimi canlandırmak liberalizmin hedefi değil ki… Üretim de üretim, ana sloganı… Devamlı üretimden bahseder kapitalizm… Arzı savunur… Vatandaşın tüketimi faizli, kredili kartlarla sağlanır. Vatandaş borçlandıkça borçlanır.

Tabii ki Babacan, ekonomi ile uğraşıyor, okuyor, araştırıyor. Baktı ki, Çin yükselen değer, ABD'yi, AB'yi solladı gidiyor. Neden Çin yükseldi diye bakınca, tüketimle şaha kalktığını görüyor. Biz de tüketimi canlandıracağız, destekleyeceğiz diyor.

Sayın Babacan, sen ne sahip olduğun liberal-kapitalist görüşle insanı merkeze koyabilirsin, ne de sürdürülebilir borç bularak tüketimi destekleye bilirsin?

Çünkü "tüketim en büyük kaynaktır" diyen Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'ni, Çin'in uyguladığını, 2013 Duma sunumundan sonra, halk komitelerinde kabul ettiğini duymadın herhalde…

Evet, Çin, Rusya ve BRICS ülkeleri ile milli parasını kullanarak ticarete başladı. (Milli paralarla ticaret Haydar Baş'ın tezidir). Doları devre dışı bıraktılar.

Ama daha önemlisi, dış ticarete dönük olarak ekonomisini yürüten Çin, artık 1,5 milyarlık iç tüketimi canlandırmaya başladı. 

Yoksulluk artık Çin'de yok oluyor. Çinliler insanca yaşamaya başlıyor. Doğumda bir çocuk şartı kalkıyor. Orta yaş ve üzeri Çinliler İstanbul, Sabiha Gökçen, Çanakkale, Nevşehir, Antalya havalimanlarında gruplar halinde turistik seyahatler yaparken görüyoruz. En çok para harcayan turistler Çinliler… Nereden buldular bu kaynağı?

İşte Haydar Baş Bey'in, tüketim eksenli analizini rehber edindiler ve kendi insanlarını insanca yaşayacakları bir tüketim imkânına kavuştular.

Dünya tüketim eksenli analize (Milli Ekonomi Modeli'ne) dönüyor. Davos ekonomi formunda bu yeni ekonomik anlayış tartışılıyor. Trump, BM toplantısında "Çin ticaret anlaşmalarına uymuyor, bize yeni bir ekonomik modelle geliyor" derken bunu kastediyor. AB ülkelerinde, Vatandaşlık Maaşı (Basic in come) tartışılıyor ve referandumla oylanıyor.

Sayın Babacan, Davutoğlu ve de AKP insandan ve tüketimden anlamaz… Çünkü bunlar liberalizmin işi değil. CHP'nin ekonomiden sorumlu başkan yardımcısı Sayın Böke'de bir TV konuşmasında "AKP'nin ilk dönem ekonomisi başarılı idi, çünkü Kemal Derviş'in modelini uyguladılar. Ama sonra bundan vazgeçtiler" diyerek, CHP'nin de, AKP'nin de Kemal Derviş'in yolundan gittiklerini itiraf etmişlerdir.

Bu yollar çıkmaz yol… Bu siyasilerle, bu iktidar ve muhalefeti ile bu siyasi partiler senin çözümün olamaz Ey Türk Milleti!

Dünyaya bak. Çin'e bak, Rusya'ya bak ve tercihini yap!

 
Dr. Abdullah Terzi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.