HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

Haydar Baş Çin’de değil, Türkiye’de

28.11.2019 00:00:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında konuştu ve "Artık dövizle borçlanma değil, yerli-milli parayla adım atma dönemine döndük, bunu başarıyla yürütmek durumundayız" dedi.

Son birkaç yıldır, zaman zaman "milli ve yerli para" kavramlarını Erdoğan'dan duyar olduk. Önce Putin'le görüşmesi sonrasında, Putin'in önerisi üzerine milli para dedi, sonra İran'la görüşmelerde bu kavramı kullandı.

Salı günü grup toplantısında da konuşan Erdoğan, "Bırakın doları, moları, paramıza Türk Lirasına dönelim" dedi.

Milli para… Yerli para… Nedir? Ne değildir?

1- Bir defa, şu an elimizdeki TL, milli-yerli para değil… Üzerinde "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Türk Lirası" yazsa da, yerli bir para değil… Alınan döviz (dolar-euro) karşılığı basılan paradır. Yani Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in tanımıyla "doların tercümesi" olan TL'dir. Bu parayı kullanan, doları kullanmış gibi olur.

2- Ne Putin, ne Erdoğan milli-yerli parayı bilmiyordu. 2005'te Milli Ekonomi Modeli kitabında Sayın Baş, ilk defa milli-yerli para kavramlarını kullandı. 2013'te Rusya Parlamentosu Duma'da 6 saatlik sunumla Rus siyaset ve ekonomi dünyasına bu kavramı kabul ettirdi.

Putin ve kurmayları, dolardan kurtulmak için bu kavrama sarıldı ve Çin'e, BRICS ilkelerine bunu taşıdı. Erdoğan'a teklif etti, İran'a teklif etti. Şimdi devletlerarası mali heyetler bunun nasıl olacağını irdeleyip, hayata geçirmeye çalışıyor…

Milli para, yerli para kullanımı yeni bir tez ve bununla dolardan arındırılmış bir para politikası söz konusu ise bunun mucidi Haydar Baş'tır ve O, Çin'de Maçin'de değil, Türkiye'dedir.

Gelin O'na sorun… Neyi nasıl yapacağınızı size anlatsın…

Sayın Baş'ta İstanbul'da önceki günkü sosyal medya buluşmasında katılımcılara şunları söylüyordu:

"Mesela Türkiye'nin şu anda paraya ihtiyacı var. Para meselesini öğrensinler diye ben geçmişte çok sayıda program yaptım. Beni dinleyen herkes bunu anladı, sadece onlar (mevcut siyasiler) anlamadı. Çünkü meseleyi bilmiyorlar. Sıfıra sıfır elde var sıfır, mantık bu…"

Yani idarecilerimiz körleri, sağırları oynuyor. Kendi içlerindeki insanı görmüyor, görmek istemiyor.

"Ekonomi bizim işimiz" diyen Sayın Baş, paranın olması gereken yer olarak da "Paranın işçinin, memurun, iş adamının, vatandaşın cebinde olması gerektiğini" ifade ederek, sosyal devlet projelerini anlattı.

2005'ten önce ekonomi literatüründe olmayan ve Milli Ekonomi Modeli ve Haydar Baş'la dünyamıza giren bu kavramın içini, ancak mucidi Haydar Baş doldurabilir…

Bugün Rusya, Çin ve BRİCS ülkeleri dolardan kurtulmanın yolunu milli paralarla ticarette buldu. Ama onlar da anahtarın Haydar Baş da olduğunu unutmasınlar… Aksi halde, kendi sonları da gelebilir.

 
Dr. Abdullah Terzi / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.