HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 08 MAYIS 2021, CUMARTESİ

ABD yoksulluğa yenik

06.10.2005 00:00:00
ABD'yi vuran Katrina kasırgası, Beyaz Saray'ın hoşlanmadığı gerçekleri ortaya çıkardı. Araştırmalara göre dünyanın en zengin ülkesindeki yoksulların sayısı iki Irak'a denk  geliyor.

Soğuk Savaş sonrası dünyada "geriye kalan tek süper güç" olarak anılan ABD, yoksulluğa karşı 40 yıl önce resmen açtığı savaşı kazanamadı. ABD'nin resmi verilerine göre, dünyanın en büyük ekonomisinde yoksulluk sınırının altında bir gelirle yaşamaya çalışan insan sayısı 37 milyonu buluyor. Üstelik, resmi istatistiklerin gerçek duruma göre daha iyimser bir tablo çizdiği kaydediliyor. Yoksulluğun ABD için "kronik" bir sorun halini aldığını vurgulayan uzmanlar, son yıllarda toplam nüfus içindeki yoksulların sayıca ve oran olarak artış gösterdiğine dikkat çekiyorlar. Eski başkanlardan Lyndon Johnson'ın 1964 yılında ABD nüfusunun yüzde 19'unun yoksulluk sınırının altında yaşadığına işaret ederek, yoksulluğa karşı savaş ilan ettiğini belirten uzmanlar, bir diğer başkan Ronald Reagan'ın 1988 yılında gelinen durumu "Federal hükümet yoksulluğa karşı savaş açtı ve yoksulluk kazandı" şeklinde özetlediğini hatırlatıyorlar. Yoksullukla mücadelede resmen alınan mesafenin bugün de Reagan döneminden farklı olmadığını bildiren uzmanlar, "yoksulluğa karşı resmi savaş" ile geçen 40 yılın sonunda geçen yıl, resmi rakamlara göre, yoksulların genel nüfusa oranının ancak yüzde 12.7'ye çekilebildiğini söylüyorlar. "Amerikalılar kendi kendilerine yalan söylüyorlar" diyen Duke Üniversitesi profesörlerinden David Brady, yoksullukla mücadelede bir mesafe kaydedildiği izlenimini uyandırmak için resmi istatistiklerin çarpıtıldığını iddia ediyor.

Süper gücün sefalet   manzarası!.. Güneydoğu eyaletlerini geçen ay vuran Katrina kasırgasının ABD'nin dışarıya karşı göstermekten pek hoşlanmadığı iç sefalet manzaralarının dünyanın gözleri önüne serilmesine yol açtığı vurgulanıyor. Gözlemciler, Katrina'dan sonra ortaya çıkan görüntülerin, Bangladeş, Somali, Angola gibi en yoksul 3. Dünya ülkelerini hatırlatan insan manzaraları gösterdiğine dikkat çekiyorlar. New Orleans'ta dilenen insanların görüntülerinin 3. dünya ülkelerini hatırlattığını belirten uzmanlar, kasırganın ABD'nin ırk ayrımcılığı sorununu çözmekten ne kadar uzak olduğunu da ortaya koyduğunu ifade ediyorlar. New Orleans'ta ölenlerin ezici çoğunluğunu siyahların oluşturduğuna dikkat çeken gözlemciler, bu durumun, 1964 yılında ırk ayrımcılığına hukuken son verilen Amerika'da hukuki ayrımcılığın yerini ekonomik ayrımcılığa bıraktığının işareti olarak değerlendiriyorlar.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.