HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

ABD'nin biyolojik savaş korkusu

25.07.2001 00:00:00
ABD Temsilciler Meclisi'nde gösterilen "Kara Kış" adlı bir film, ABD'nin biyolojik saldırılara karşı hazırlıksız olduğunu ortaya koydu.

Eski Senatör Sam Nunn ve Oklahoma Valisi Frank Keating gibi isimlerin bizzat rol aldıkları filmin çekimleri, geçen ay Andrews askeri hava üssünde gerçekleştirildi.

Filmde, ABD'ye çiçek hastalığı virüsüyle saldırılması halinde neler olabileceğine yönelik bir senaryo işlenirken, böyle bir saldırı durumunda büyük bir kaos yaşanacağı ve hiçbir hazırlığın olmadığı vurgulandı.

Temsilciler Meclisi üyelerine gösterilen "Kara Kış" filmi, Oklahoma eyaletinde 20 kişinin çiçek hastalığı teşhisiyle hastaneye kaldırıldığına ilişkin bir haberle başlıyor. Daha sonra Georgia ve Pennsylvania eyaletlerinde de aynı teşhisle pek çok kişi hastaneye kaldırılıyor.

Eski Senatör Sam Nunn'ın ABD Başkanı'nı canlandırdığı ve Oklahoma Valisi Keating'in de kendisini oynadığı filmde, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı için biraraya gelen yetkililer görülüyor.

Nunn, danışmanlarından çiçek hastalığı hakkında bilgi isterken, buçok bulaşıcı hastalık için tedavi olmadığını, ABD'de sadece 12 milyon insana yetecek kadar aşı bulunduğunu öğreniyor. Askeri yetkililer ile sağlık yetkilileri arasında, aşının kime verileceğine ilişkin tartışmabaşlıyor. Bu sırada hastalığın 25 eyalete yayıldığı ve iki ay içinde 300 bin kişinin hastalığa yakalanacağı haberi geliyor.

Eski senatör Nunn, filmin gösteriminden sonra gazetecilere yaptığıaçıklamada, hazırlanan kötü durum senaryosunu değerlendirirken, "Böyle bir saldırı durumunda düşman görünmez. Düşman sinsi ve her yere yayılıyor. Nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsunuz, çünkü gereken araçlara sahip değilsiniz. Açıkça biliyoruz ki, böyle bir saldırı karşısında hazır değiliz" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.