HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Afganistan ateş altında

08.10.2001 00:00:00
ABD yönetimi, Washington ve New York'a yönelik saldırıları sebep göstererek, Afganistan'a karşı topyekün savaş başlattı

ABD yönetimi, delilleri dünya kamuoyuna açıklamaya bile tenezzül etmeden, 11 yıl aradan sonra yine bir İslam ülkesine bomba yağdırmaya başladı. 17 Ocak 1991'de diktatör Saddam Hüseyin'i Kuveyt'ten çıkarmak için Irak halkı üzerine bomba ve füze yağdıran ABD, bu kez kendi ürettiği, beslediği ve büyüttüğü Usame bin Ladin ve Taliban yönetimini gerekçe göstererek Afganistan'a saldırmaya başladı.

Siviller hedefte değilmiş

Afganistan'a yönelik askeri harekatın dün akşam saat 18.57'de başlamasıyla birlikte, ABD eksenli medya da propaganda bombardımanına başladı. Başta ABD Başkanı George Bush olmak üzere Amerikalı yöneticiler, sivil Afgan halkının bombalamalardan zarar görmemesi için itina gösterileceğini öne sürdüler. Ancak Afganistan'dan gelen haberler, sivil kayıpların oldukça yüksek olduğunu daha ilk dakikalardan itibaren gözler önüne serdi.

ABD yönetimi, benzer bir propaganda savaşını Körfez Savaşı'nda da vermişti. Savaştan önce Irak halkını hedef almayacaklarını açıklayan Washington yönetimi, yaklaşık 45 gün süren bombalamalar sonucunda geride 250 bin Iraklı sivilin ölümüne yol açmışlardı!

Hedef şaşırtmacası

ABD'li yetkililer, Afganistan'a yönelik hava harekatında, ilk olarak eğitim kampları, hava savunma tesisleri ve hava üslerinin hedef alındığını iddia ettiler.

Afganistan'a yönelik ilk saldırı Amerikan ve İngiliz kruvazör füzeleriyle yapıldı.

Halk kaçıyor

Taliban yanlısı Afgan İslami Basın Ajansı (AIP), Kabil Havaalanı civarında oturan halkın, gece karanlığına rağmen evlerini terkederek kaçtığını duyurdu.

AIP, Taliban'ın Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkiliyle kurduğu bağlantıda, yetkilinin gülerek, "Kardeşlerim, endişelenmeyin. Uçakla rçok sayıda bomba yağdırdı, büyüklükleri bir şey değil, endişelenmeyin. Havaalanı civarındaki bölgelerde de bombardıman var" dediğini belirtti.

Kunduz ve Ferah kentleri de vuruldu

Afganistan'da Taliban yönetimine karşı mücadele eden Kuzey İttifakı, ABD ve İngiltere'nin Afganistan'a düzenlediği harekatta, Ferah ve Kunduz kentlerinin de vurulduğunu bildirdi.

Kuzey İttifakı sözcüsü Muhammed Habil, AFP'ye yaptığı açıklamada, başkent Kabil, Kandahar ve Celalabad'ın yanı sıra batıdaki Refah ve kuzeyde Tacikistan sınırındaki Kunduz kentlerinin de bombalandığını söyledi.

Habil, Kabil'e yönelik bombardımanda, devlet başkanlığı sarayı, devlet televizyonu binası, havaalanı ve hava savunma sistemlerinin hedef alındığını belirtti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.