HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 16 MAYIS 2021, PAZAR

Afyonkarahisar'da eğitim rezaleti

24.09.2005 00:00:00
Afyonkarahisar'ın Hocalar İlçesi'ne bağlı Uluköy ve Çalca köyleri arasında yıllardır süren kavga nedeniyle, 35 öğrenci eğitim ve öğretim göremiyor.

Taşımalı eğitimle Çalca köyüne gitmesi gereken Uluköylü öğrenciler, korku ve taciz nedeniyle köye gidemiyor Afyonkarahisar'ın Hocalar İlçesi'ne bağlı Uluköy ve Çalca Köyü arasında yıllardır süren kavga nedeniyle, 35 öğrenci eğitim ve öğretim göremiyor. Uluköy'de, aralarında kadınların da bulunduğu yaklaşık 250 kişi, ellerindeki pankartlarla yürüyüş yaparak, köylerine öğretmen gönderilmesini istedi. Edinilen bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanlığı, taşımalı eğitim sistemi çerçevesinde Uluköy'deki öğrencilerin, yaklaşık 10 kilometre uzakta olan Çalca Köyü'ndeki İlköğretim Okulu'nda eğitim ve öğretim görmesini istedi. Ancak 2 köy arasında yıllardır süren husumet nedeniyle, Uluköy Köyü'ndeki öğrenci velileri, çocuklarını Çalca'ya göndermek istemiyor. Geçtiğimiz yıllarda çocuklarını Çalca'ya gönderen veliler, yaşanan taciz olaylarının ardından bu eğitim-öğretim yılında çocuklarını göndermiyor. Öğrenciler de bahse konu köye gitmek istemezken, Uluköy'deki tam teşekküllü ilköğretim okulunda ise öğretmen bulunmuyor. Köyler arasındaki kavga nedeniyle taşımalı eğitim sisteminden yararlanmak istemeyen ve Çalca'ya gitmeyen öğrenciler, öğretmen bulunmayan Uluköy İlköğretim Okulu'nda her gün 'boş boş' oturuyor.

"Okulda boş boş oturuyoruz "7. sınıf öğrencisi Nurgül Karaman, Çalca Köyü ile daha önceden kavgalar olduğunu belirterek, "Biz, o köye gitmek istemiyoruz ve çok korkuyoruz. Köyümüzde kalmak istiyoruz. Okulumuz öğrenci sayısına göre bize yeter. Biz sadece okulumuza öğretmen istiyoruz" dedi. 8. sınıf öğrencisi Ali Karaman da, "Okulda her gün boş boş oturup geri evlerimize gidiyoruz. Biz Çalça'ya gitmek istemiyoruz. Babalarımız gönderse bile geri kaçarız. Milli Eğitim Bakanı'mıza sesleniyorum, lütfen buraya öğretmen göndersinler. Eskiden kavgalarımız varmış. Orada okuyan kızların fotoğraflarını çekmişler" şeklinde konuştu. Şevki Yıldırım (63) isimli öğrenci velisi, önceki yıllarda Çalca Köyü ile çok kavgalar yaptıklarını hatırlatarak, "Mahkemelik olduk ve küs kaldık. Çocuklarımızı oraya gönderirsek ters şeyler yaparlar. Çalca'ya çocuklarımızı hiçbir zaman göndermek istemiyoruz.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.