HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Aktörler vuruyor hükümet duruyor

18.07.2001 00:00:00
Türkiye 5 ay önce içine düştüğü krizin içinde debelenip duruyor. Tam 150 gündür "Türk ekonomisini dedikodu ekonomisine' çeviren yabancı bankalar, her gün aynı oyunu sergiliyor. Yaydıkları dedikodularla Türk bankalarındaki mevduatı çekip, dolara dönüştürerek, yurtdışı hesaplara aktarıyorlar. Bu çevrim sürdükçe, piyasalardaki 'ateş' de dinmiyor. Sonuçta Türk milleti fakirleştikçe fakirleşiyor.

Başbakan'ın konuşması bile etkisiz

Başbakan Bülent Ecevit, dün dolar 1 milyon 400 bin lirayı geçince piyasalara güven(!) vermek için basın mensuplarının karşısına geçti. Ancak piyasa dedikoducuları (Borsa ve döviz kumarbazları) Ecevit'in sözlerine hiç aldırış etmedi. Dolar ilerleyen dakikalarda 1 milyon 620 bin liraya kadar yükseldi.

Revizyon olsa ne değişir?

Ecevit, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın aksine ekonomik programda ve hükümetin DSP kanadında revizyona şuaşamada gerek olmadığını söyledi.

Neden psikolojik ve siyasi!

Başbakan Bülent Ecevit, ekonomik verilerin olumlu bir gidişi ortaya koyduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bu olumlu gelişmelere karşın karamsarlık ortamının sürmesi, büyük ölçüde psikolojik ve siyasal nedenlerden kaynaklanmaktadır."

MHP-Derviş gerginliği

Ecevit, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ve hükümetin MHP kanadı arasındaki gerginlik iddialarına ilişkin bir soru üzerine de "Koalisyon içindeki tartışmaların hepsi bir uzlaşı ile sonuçlanmaktadır. O bakımdan kişisel düzeydeki birtakım aykırı düşüncelerin kamuoyunu olumsuz etkilemesine gerek yoktur. Önünde sonunda koalisyon ortaklarımız uzlaşmaktadırlar ve uyumlu bir hükümet çalışmasını sürdürmektedirler" karşılığını verdi.

Kriz fırsatçılarına karşı nutuk yeterli mi?

Başbakan Bülent Ecevit, özellikle bankalarla girişimciler arasında yeterli uyumun sağlanamamış olmasının bazı sorunlar yarattığını ama bu sorunları çözmeye kararlı olduklarını belirtti.

Ecevit, "Bu arada bazı çevreler de ekonomik programı etkisiz kılmak için ve yapısal reformları engellemek, hatta demokrasiyi aksatmak için uğraşıyorlar. Tüm engellemelere ve karamsarlık ortamının körüklenmesine karşın hükümetimiz ekonomik programı eksiksiz uygulamakta kararlıdır. Halkımızdan beklentimiz de, bu olumsuz senaryolardan etkilenmeksizin Türkiye'nin gücüne güvenmesidir. Faiz ve dövizdeki anormal yükseliş deböyle önlenebilir. Gerçekleştirmekte olduğumuz yapısal reformlar düzen değişikliği niteliğindedir. Bu düzen değişikliğinden çıkarı bozulanların oyunları, hükümetimizin kararlılığı ile halkımızın sağduyusu ve özgüveni ile bozulacaktırTürkiye'de düzen bozulduğunda, çıkarı olanlar bu düzen bozukluğunu sürdürmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Fakat biz bu oyunları halkımızın desteğiyle birlikte bozacağız" dedi.

Doların çıldırmasına karşı liderler zirvesi

Doların 1 milyon 400 bin lirayı geçtiğinin hatırlatılarak, hükümetin bu konuyla ilgili ilk uygulamasının ne olacağının sorulması üzerine Ecevit, şöyle konuştu:

"Bu hafta koalisyon liderleriyle biraraya geleceğiz. Ekonomi uzmanlarıyla birlikte ekonomideki bazı sorun niteliğindeki gelişmeler kolaylıkla çözülebilecektir kanısındayım. Çünkü konuşmamda ayrıntılarıyla belirttiğim gibi ekonomik alanda bazı olumlu göstergeler gözler önündedir fakat bunlar gözardı edilmektedir. Türkiye'de düzen bozulduğunda çıkarı olanlar bu düzen bozukluğunu sürdürmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Fakat biz bu oyunları halkımızın desteğiyle birlikte bozacağız."
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.