HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Alçak uçuş yapılmadı

14.07.2001 00:00:00
Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği, Konya yakınlarında gerçekleştirilen Anadolu Kartalı adlı tatbikatta, Genelkurmay Başkanlığı'nın tatbikat öncesi basın açıklamasında belirtildiği gibi, alçak uçuş yapılmadığı, azaltılmış uranyum veya kimyasal nükleer, biyolojik madde içeren mühimmatın kesinlikle kullanılmadığı bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Kr. Plt. Kur. Kd. Alb. A. Tamer Büyükkantarcıoğlu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Konya yakınlarında 18-29 Haziran 2001 tarihleri arasında gerçekleştirilen "Anadolu Kartalı" adlı tatbikat öncesi ve sonrasında, "yanlış ve eksik bilgilerden yola çıkarak kamuoyunu yanıltıcı içerikte yazılara yer veren bir gazetenin, 11 Temmuz 2001 tarihli sayısında "Genelkurmay Suskun" ana başlığı ile bir haber yayımlandığı belirtildi. Açıklamada, şöyle devam edildi: "Sayın Bakan, 'Bu tatbikatı kimi iller isterken, kimileri de şartları uygun olmalarına rağmen, hamilelerin çocuklarının düşeceği, uçakların alçaktan uçuş yapacağı ya da azaltılmış uranyum silahlarınınkullanılacağı gerekçesiyle istemiyorlar. Her teknolojinin elbette muhtemel riskleri vardır. Zararın en azına bakılarak bu işi yapacaksınız' şeklindeki genel nitelikli açıklamalarında, ilgili gazetede ve diğer yayın organlarından bazılarında yer alan, böylesine asılsız iddialar nedeniyle kamuoyunun yanıltıldığını, bu sebeple söz konusu tatbikat için tepkiler doğduğunu, ancak tatbikat alanlarının dabelirtildiği gibi tamamen risksiz bölgeler olamayacağını, örneğin bir uçağın tatbikat esnasında düşmesi ve olabilecek diğer kazalar gibi olayların çok az ihtimal dahilinde bile olsa mümkün olabileceğini genel anlamda işaret etmişlerdir."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.