HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Allah korudu

31.05.2001 00:00:00
Erzurum'da önceki meydana gelen depremden fazla hasar gören Pasinler'in Yukarı Çakmak Köyü'nün 1982 yılında heyelan bölgesi ilan edildiği ve köydeki konutlara oturulamaz raporu verildiği ortaya çıktı.

Yukarı Çakmak Köyü Muhtarı Ethem Adıgüzel, köyün yerleşim yerinin 1982 yılında heyelanlı bölge olarak belirlenip, bununla ilgili rapor hazırlandığını bildirerek, daha sonraki yıllarda ise köydeki konutlara oturulamaz raporu verildiğini kaydetti.

35 haneli köyde yaşayanlar için köyün 2 kilometre altında yeni bir yerleşim yerinin tespit edildiğini ve kamulaştırmasının yapıldığını anlatan Adıgüzel, sağlam zeminli yeni yerleşim yerine 1997 yılında afet evleri için temel atıldığını ancak daha sonra hiçbir ilerleme olmadığını söyledi. Köyde her an heyelan tehlikesiyle karşı karşıya yaşadıklarını anlatan Adıgüzel, su ihtiyaçlarını sağladıkları kaynak sularının bile heyelan nedeniyle kaybolduğunu kaydederek, "Heyelan tehlikesiyle yaşarken, deprem geldi" dedi.

Bütün evler hasar gördü

Depremde köyde bulunan tüm evlerde hasar meydana geldiğini belirten Adıgüzel, tek beklentilerinin, 1997 yılında temelleri atılan yeni yerleşim yerindeki konutların yapımı olduğunu söyledi.

Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü yetkilileri ise, köyün heyelanlı bölge olduğunu bildirerek, yeni yerleşim yerine "evini yapana yardım" modeliyle konut yapılmasına karar verildiğini ancak, Yukarı Çakmak köylülerinin, verilen yardımları yetersiz buldukları için evlerin yapımına başlamadıklarını bildirdiler.

Konutlar hemen yapılacak

Erzurum Valisi Derya Kadıoğlu da, Yukarı Çakmak Köyü'nün heyelan nedeniyle afet bölgesi ilan edildiğini ve yeni yerleşim yeri belirlendiğini hatırlattı.

Yaşanan deprem sonrası afet konutlarının yapımına hız verileceğinikaydeden Kadıoğlu, "Köyde yaşayanlar yardımı yeterli bulmadıkları için konutları yapmamışlar. Fakat deprem sonrası bu konutların yapımını en kısa zamanda sağlayacağız" diye konuştu.

Hasarın nedeni bakımsızlık

Dün yaşanan deprem sonrası en fazla hasar gören Yukarı Çakmak Köyü'nde ev ve ahırların bakımsızlığının hasara neden olduğu kaydedildi.

Köyde yaşayanların yeni yerleşim yerindeki evleri bekledikleri için yıllardır oturdukları evlere yeterli bakımı yapmadıkları, çamur ve taşlardan yapılan ev ve ahırlarda bu nedenle hasarın fazla olduğu iddia edildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.