HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Alt Çene Geriliği

17.05.2021 00:00:00
'Alt Çene Geriliği' seslendirme dosyası:
Kişilerin üst dudak, alt dudak ve çene ucu arasında ideal yüz yapısı vardır. Ortodontik tedavi ile alt çenenin ve alt dudağın geride olduğu ya da önde olduğu durumlar ideal yüz yapısını elde etmek için düzeltilir. Burada dikkat edilecek nokta alt çenenin yerinde üst çenenin önde olduğu durumlarda sanki alt çenenin gerideymiş gibi algılanmasıyla karıştırılmamalıdır.

Bebeklerde Alt Çene Geriliği
Bebeklerde alt çenenin bir miktar geride olması normal kabul edilebilir. Ancak solunumu zorlaştıracak şekilde geride olması halinde mutlaka müdahale edilmelidir. Hayati öneme sahip olduğu durumlarda cerrahi destekle alt çene öne alınabilir.

Büyüme Gelişim Döneminde Alt Çene Geriliği
Alt çene; en belirgin büyümesini büyüme ve gelişimin maksimum olduğu ergenlik döneminde göstermektedir. Alt çene ileri alınırken aparatlar yardımıyla ortopedik kuvvetler uygulanarak hareketli fonksiyonel tedavi yapılmaktadır. Alt çene geriliğini düzeltmek için en uygun tedavi zamanı bu dönemdir. Bu dönemde en kısa sürede en etkin sonuçlar alınmaktadır. Bu dönemde çene ortopedisi ile beraber büyüme ve gelişim yönlendirilebilir.

Büyüme Gelişim Sonrası Alt Çene Geriliği
Ergenlik sonrasında büyüme ve gelişim az da olsa devam etmektedir. Alt çeneyi öne alan aparatlarla sabit fonksiyonel tedaviler uygulanmaktadır. Bu dönemde tedavi süresi büyüme ve gelişim hızıyla ters orantılı olarak biraz daha uzayabilir.

Yetişkin Hastalarda Alt Çene Geriliği
Yetişkin hastalarda büyüme ve gelişim bittiği için alt çene geriliği ortopedik kuvvetlerle fonksiyonel olarak tedavi edilemez. Hastaya durum anlatılır ve hasta kabul ederse cerrahi destekle alt çenesi öne alınabilir. Ameliyat olmayı kabul etmeyen hastalarda ise kompanzasyon tedavisi dediğimiz sadece dişleri düzelterek tedavi yapılabilir.

Herkese sağlıklı bir hafta dilerim….

 
 
 

 
Ayşegül Gençcan Afşar / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.