HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Alt çenenin önde olması

15.06.2021 00:00:00
'Alt çenenin önde olması' seslendirme dosyası:

Yüz harmonisinde üst çenenin ve alt çenenin belli bir konumu vardır. Alt çenenin önde olduğu durumlarda alt çene için tedavi gerekir. Alt çenenin üst çeneye göre önde olduğu iki durum vardır. Bu durumların tanısının adı konarak ona göre tedavi edilmesi gerekir. 

Birinci durumda alt çene yerindedir, üst çene geridedir bu durumda alt çene önde gibi görünmektedir. İkinci durumda ise üst çene yerindedir ve alt çene önde konumlanmıştır. Gerçek alt çenenin önde konumlandığı durum budur. Şimdi bu durumları biraz açıklayalım.

Üst çenenin geride, alt çenenin normal yerinde olduğu durumlar

Üst çene geride alt çene normal yerinde olduğunda üst çene tedavi ile öne alınır. Burada önemli olan yaş faktörüdür. Büyüme ve gelişim dönemi öncesinde üst çene ortopedik kuvvetler ile normal pozisyonuna getirilir. Ortopedik kuvvetler yüz maskesi dediğimiz bir aparat ile alın ve çene ucundan destek alarak uygulanmaktadır. Büyüme ve gelişim dönemi bittikten sonra üst çene cerrahi destek ile öne alınır. 

Üst çene yerinde, alt çenenin önde olduğu durumlar

Üst çenenin yerinde alt çenenin önde olduğu durumlarda, alt çenenin büyüme gelişimi tedavi edilmelidir. Büyüme gelişim döneminde alt çeneye ortopedik kuvvetler uygulanarak alt çenenin büyüme gelişimi yönlendirilebilir. Alt çene öne doğru büyümeyeceği için aşağı doğru büyümeye devam eder. 

Bu noktada alt çenenin önde olduğu durum ailede var mıdır sorusu oldukça önemlidir. Eğer alt çenenin önde olması genetik ise tedaviyi buna göre planlamamız gerekir. Bu noktada dünyadaki ortodontistler iki farklı görüşe sahiptir.

Birinci görüşe göre bu çocuklar büyüme gelişim döneminde tedavi edilmelidir. Büyüme gelişim döneminde çocuklar tedavi edilmezse psikolojik ve fizyolojik gelişimlerinin olumsuz etkilenebileceği düşünülmüştür. Bu tedavi yaklaşımı daha yaygın kullanılmaktadır.

Bazı ortodontistler ise, gelişim bitene kadar alt çene büyümesi devam edeceği için beklenilmesini savunmaktadırlar. Büyüme gelişim bitince direkt olarak cerrahi destekle alt çenenin geriye alınmasını önermektedirler. 

Aileler bu konularda mutlaka bilgilendirilmelidirler. Tedavi planlaması yapılırken ailenin istekleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Bir ortodontist olarak çocukların gelişimini düşünerek büyüme gelişim döneminde tedavi edilmelerini uygun görüyorum. 

Herkese sağlıklı mutlu bir hafta diliyorum…

 
Ayşegül Gençcan Afşar / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.