HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Telsiz Ortodonti

12.05.2021 00:00:00
'Telsiz Ortodonti' seslendirme dosyası:
Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve çok merak edilen bir konu olduğu için bu hafta telsiz ortodonti ile ilgili bir yazı kaleme almak istedim. Ortodontik tedavi denilince akla ilk metal diş teli gelir. Gelişen teknoloji ile birlikte metal diş tellerine alternatif şeffaf plaklar üretildi. Şeffaf plaklarla yapılan tedavilere telsiz ortodonti denilmektedir.

Şeffaf plaklar dişleri nasıl düzeltir?
Metal diş telinin uygulanması sırasında dişlere braketler yapıştırılır. Şeffaf plaklarda tedavide ise dişlere ataçman dediğimiz küçük aparatlar yapıştırılır. Metal diş teli ile yapılan tedavilerde teller dişlere  kuvvet uygulamaktadır.  Şeffaf plak tedavisinde ise şeffaf plakların kendisi kuvvet uygulamaktadır. Bunun nedeni şeffaf plakların kuvvet uygulayabilen özel maddelerden üretilmesidir.

Şeffaf plaklar ve teknoloji
Şeffaf plaklar üretilirken gelişmiş teknoloji kullanılmaktadır. Hastaların dişleri ve çeneleri ölçü alınarak ya da digital tarama yapılarak bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Özel yazılım kullanılarak dişler bilgisayar ortamında düzeltilmekte sonrasında ise bu dişlere özel plaklar üretilmektedir. Plakların belli sıra ile kullanılması suretiyle dişler düzeltilmektedir.

Şeffaf plaklar ve Ağız içi taramalar
Şeffaf plakları üretmek için ağız içi tarama yöntemi diğer ölçü alma tekniğine göre daha sık kullanılmaktadır. Ağız içi taramalar sayesinde hastalara tedavi başında tedavi sonrası dişlerin görünümü gösterilebilmektedir. Bu da hastaları motive etmektedir. Hastalar telefonlarına uyumlu şeffaf plak programını indirerek hangi plak sonrası ne kadar düzelme olacağını bile görebilmektedirler.
 
Şeffaf plaklar ve beslenme
Diş teli kullanılan tedavilerde hastalar için yasak olan birçok gıda bulunurken şeffaf plak kullanan hastalar için yasak olan hiçbir gıda bulunmamaktadır. Hasta şeffaf plağı çıkarttığı zaman istediği gıdaları tüketebilir.

Şeffaf plak kullanımı
Şeffaf plaklarla istenilen tedaviye ulaşılması için plakların günde 22-24 saat kullanılması gerekmektedir. Her şeffaf plak 7-10 gün kullanılmaktadır.  Plakların istenilen saat kadar kullanılmadığı durumlarda plağı takma süresi uzatılmaktadır. Her plak 0.5-0.75 mm diş hareketi yaptırmaktadır.

Şeffaf plaklar ile tedavi süresi
Basit olan diş bozukluklarında şeffaf plaklar normal diş tellerine göre daha kısa sürede dişleri düzeltmektedir. Ancak tedavi sürecinin zor olduğu hastalarda sadece plaklarla tedavi yeterli olmayabiliyor, böyle durumlarda minivida gibi ek mekaniklere ihtiyaç duyulabiliyor.
Herkese iyi bayramlar diliyorum…

 
Ayşegül Gençcan Afşar / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.