HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 19 EYLÜL 2021, PAZAR

Altı farklı karakter

08.07.2001 00:00:00
Birinci Karakter: IMF ile devam edeceğiz

IMF Başkanı Köhler, IMF'nin parasal desteğinin sona erdirilmeyeceğini özellikle vurguluyor.

Ben herşeye rağmen IMF ile ilişkilerimizin kısa sürede normalleşeceğine inanıyorum.

İkinci Karakter: IMF haddini aşıyor

IMF Türkiye'de bir hukuk devleti olduğunu galiba gözardı ediyor.

Üçüncü Karakter: Sezer'in kararı siyasi

Cumhurbaşkanı Sezer'in Tütün Yasası'na itirazları bence hukuki değil, siyasidir. Sayın Cumhurbaşkanı kendi siyasal anlayışına göre yasaları geri çevirmeyi adet edinirse, partiler üstü bir parti konumuna gelmiş olur.

Dördüncü Karakter: IMF Sezer'i eleştiremez

Cumhurbaşkanlığının yetkilerini başka ülkelerin kuruluşları eleştiremez.

Beşinci Karakter: IMF dayatma yapıyor

Faizlerin yükselmesinden en başta IMF'nin Türkiye'ye dayattığı dalgalı kur politikası sorumlu

Altıncı Karakter: Dayatmayı abartmayın

Bizim, IMF ile ilişkimiz çok duyarlı bir dönemde, büyük önem taşıyor. Bunun aksamadan sürdürülmesi için eminim ki IMF elinden geleni yapacaktır

Bundan yaklaşık 3 ay önce sabah saatlerinde IMF'yi çağın gerisinde kalmış bir kuruluş olarak niteleyen, ancak piyasaların bu sözlere olumsuz yönde tepki göstermesi üzerine söylediklerini geri alıp bu kez IMF'nin 'vazgeçilmezliğini' ortaya koyan Başbakan Bülent Ecevit, dün sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısında da benzer tutarsızlıklar sergiledi.

Ecevit, bu kez ilk olarak IMF'yi övdü; sonra yerdi! Başbakan ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e verdi veriştirdi. Sezer'in Tütün Yasası gerekçelerinin siyasi olduğunu iddia eden Ecevit, Cumhurbaşkanı'nı partiler üstü bir parti olmakla suçladı. Ecevit, son olarak da IMF'nin Cumhurbaşkanının yetkilerini eleştirmeye hakkı olmadığını söyledi.

İlk mesaj: IMF'den para gelecek

Başbakan Bülent Ecevit, IMF Başkanı Horst Köhler'den uzun ve ayrıntılı bir mektup aldığını, bu mektupta Köhler'in IMF'nin parasal desteğinin sona erdirilmeyeceğini özellikle vurguladığını ancak uygulamada bazı tereddütleri bulunduğunu bildirdiğini söyledi.

Ecevit, mektubunun uzun ve ayrıntılı olduğunu, bu mektubun Devlet bakanı Kemal Derviş'in Türkiye'ye dönmesinden sonra geniş şekilde değerlendirileceğini bildirdi.

IMF Başkanı Köhler'in mektubunda yasal çalışmalardan övgüyle söz ettiğini ancak uygulamada bazı tereddütleri bulunduğunu kaydeden Ecevit, "Köhler, IMF'nin parasal desteğinin sona erdirilmeyeceğini özellikle vurguluyor" diye konuştu.

Faizlerin sebebi IMF'nin dayattığı dalgalı kur politikası

IMF'nin önerdiği yasaların kabul edildiğini, Emlakbank'ın tasfiyesiyle ilgili düzenlemelerin yapıldığını ve Telekom'un yönetimine uzlaşma ile atama yapıldığını anlatan Ecevit, IMF'nin faizlerin yüksekliğinden şikayet ettiğini belirterek "Faizlerin yükselmesinden en başta IMF'nin Türkiye'ye dayattığı dalgalı kur politikası sorumlu. Çözümü de birlikte bulmamız gerekiyor" dedi.

'Dayatmadan hemen çark'

Ecevit, bir gazetecinin ilk defa bir Başbakanın IMF ile ilişkiler konusunda açıklamasında "dayatma" sözcüğünü kullandığını belirtmesi üzerine "Bu kadar incelikler üzerinde lütfen durmayın. Hepiniz, bizimle birlikte yapıcı olmaya çalışın. Bizim, IMF ile ilişkimiz çok duyarlı bir dönemde, büyük önem taşıyor. Bunun aksamadan sürdürülmesi için eminim ki IMF elinden geleni yapacaktır. Biz de elimizden geleni yapıyoruz" cevabını verdi.

Sezer'e savunma

IMF'nin Türkiye'de bir hukuk devleti bulunduğunu gözardı ettiğini ifade eden Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kendisine sunulan her yasayı imzalamak zorunda olmadığını belirtti. Ecevit, Tütün Yasası'nın zedelenmeden yürürlüğe gireceğine inandığını belirterek "Geri yollanan yasaları da tekrar geri göndermek Bakanlar Kurulu'nun hakkıdır. Tütün Yasası da böyle işlem görecektir" dedi.

'Hükümeti bozacaklar' takıntısı!

Türkiye'de "istikrarı bozmak isteyen bazı çevreler bulunduğunu" iddia eden Ecevit, mevcut hükümeti bozdurmak isteyen bazı çevrelerin olduğunu öne sürdü.

Teknokrat hükümeti olmaz

Ecevit, "hükümetin istifa ederek bir teknokratlar hükümeti kurulmasından söz edildiğinin" hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti: "Böyle bir teknokrat hükümeti saçmalıktır. Çağımızda böyle şey olmaz, Türkiye'nin demokratik gelenekleri vardır ama bazı çevreler Türkiye'de rejimi bulandırmak ve bunu sarsmak için birtakım çabalarda bulunuyorlar. Bunlar çok küçük bazı kesimlerdir. Bu tür iddialara halkımızın inanmayacağı kanısındayım o bakımdan bir tereddüte yer yoktur."

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

08.07.2000, 08.07.1999, 08.07.1998, 08.07.1997, 08.07.1996, 08.07.1995, 08.07.1994, 08.07.1993, 08.07.1992, 08.07.1991, 08.07.1990, 08.07.1989, 08.07.1988, 08.07.1987, 08.07.1986, 08.07.1985, 08.07.1984, 08.07.1983, 08.07.1982


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.