HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Amerika vuruyor

09.10.2001 00:00:00
Hatemi: Adaletli olun

İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, ABD'deki son terörist saldırıların, ezilen Afgan halkına adaletsizlik yapılmasına yol açmaması gerektiğini söyledi. İRNA'nın haberine göre Hatemi, günübirlik ziyaret için bugün İran'a gelen Lübnan Başbakanı Refik Hariri ile, ABD'nin harekatı başlamasından önce yaptığı görüşmede, Tahran'ın her türlü terörizmi kınadığını belirtti.

Hatemi, tehlikeli bir olgu olan terörizme karşı dünyanın bütün özgürlük ve adalet yanlısı ülke ve halklarının topyekun bir kampanya yürütmeleri gerektiğini söyledi.

Megawati'den harekat uyarısı

Endonezya hükümeti, ABD ve müttefiklerine, Afganistan'a yönelik saldırıyı sınırlı tutmaları çağrısında bulundu. Endonezya adına ilk resmi açıklamayı yapan Dışişleri Bakanı Hasan Virajuda, gelişmeleri "endişeyle" izlediklerini belirtti ve harekatailişkin açık eleştiride bulunmaktan kaçındı.

Açıklamada, Endonezya hükümetinin daha fazla kayıplara neden olmaması için harekatın sınırlı yapılması gerektiğinde ısrarlı olduğu belirtildi.

Powel: Askeri hedefe yönelik

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Afganistan'a düzenlenen harekatın, "askeri hedeflere" yönelik olduğunu söyledi. Bahreyn ajansı BNA, Powell'ın, Bahreyn Emiri Hamid Bin İssa El-Halife ile yaptığı telefon görüşmesinde, "bugün başlanan askeri harekatta, askeri mevzilerin hedef alındığını" söylediğini duyurdu.

Habere göre Powell, "Operasyonda, masumların ve sivil hedeflerin vurulmayacağını" belirtti.

Solana: Güvenimiz tam

AB Ortak Savunma veDış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, "Terörizme karşı savaş,bizim savaşımızdır" diyerek, ABD ve İngiltere'nin Afganistan'a düzenlediği askeri operasyona tam destek verdi.

Solana, Amerikan televizyonlarına Lüksemburg'dan verdiği demeçte, "Biz, terörizme karşıyız. Bu savaş, hepimizin savaşıdır. Hedefi bellibir operasyon düzenleniyor. Bu, sadece askeri bir savaş değil. Bütün Avrupa ülkeleri, istihbarat paylaşımı, banka hesaplarının kontrolü, diplomatik baskı gibi imkanları birlikte kullanıyor" dedi.

Saddam'dan kınama

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Afganistan'a yönelik hava saldırılarını "mütecaviz bir hareket" olarak niteledi. Irak televizyonunda, normal yayın akışı kesilerek, üst düzey danışmanlarıyla durum değerlendirmesi yapan Saddam Hüseyin'in yorumunayer verildi.

"Dünya ülkelerini ve özellikle de ABD'yi, dünyada barış ve güvenlik isteniyorsa, gücün değil aklın kullanılması gerektiği yolundauyardıklarını" belirten Saddam Hüseyin, "Bugün Amerika dünyanın en fakir ülkesi ve en fakir insanlarına karşı bir saldırı başlatmıştır" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.