HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Anayasa değişikliği paketinin dinamitleri

28.05.2001 00:00:00
Kürtçeye yeşil ışık

Değişik Madde 3: Devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, milli marşı ve başkenti

Metin: "Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Resmi Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanunda belirtilen beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı İstiklal Marşı'dır. Başkenti Ankara'dır."

Türkçenin resmi dil olarak yer alması tartışmalara yol açtı. Alt Komisyon'da özellikle MHP çekince koydu. Uzlaşma Komisyon'unda da, bu madde Anayasa'nın değiştirilmez hükümleri arasında yer aldığı gerekçesinden yola çıkılarak tartışıldı. Bunun üzerine Alt Komisyon, bu konuda hukukçulardan görüş alınmasına karar verdi. Siyasi gözlemcileri, PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın idamı konusunda olduğu gibi, bu konuda da MHP'nin ikna edileceği görüşünü öne çıkarıyorlar.

Egemenliğin sınırlandırılması

Değişik Madde 6: Egemenlik

Metin:Mevcut maddeye son fıkra olarak, "Ulusalüstü yetkileri bulunan kuruluşlara üyeliği gerektiren uluslararası antlaşma hükümleri saklıdır" ibaresi eklendi. Gerekçesinde, Avrupa Birliği'ne girişin hukuksal altyapısını sağlamak üzere bu düzenlemeye gidildiği ifade edildi.

Alt Komisyon'da, yeni eklenen bu fıkranın, bu konuda referandum modeli ile birlikte değerlendirilebileceği de önerildi. "Egemenlik hakkının sınırlandırılması veya diğer devletlerle paylaşıma yol

açacak uluslararası topluluk veya kuruluşlara katılma; egemenliğin asıl sahibi olan ulusun kabulüne bağlı olmalıdır" görüşünün, bu bağlamda Uzlaşma Komisyonu'nda tartışılması istendi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.