HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Anayasa paketi liderlere sunuldu

16.06.2001 00:00:00
Komisyon Başkanı Nejat Arseven, yürürlük ve yürütme maddeleri ile birlikte hazırladıkları, 38 maddelik değişiklik teklifini İzgi'ye verirken, komisyon üyesi arkadaşlarına da katkılarından dolayı teşekkür etti. Meclis'te açıklama yapan Arseven, anayasa değişikliği önerilerini ana muhalefet partisi FP'nin lideri Recai Kutan'a, Ankara dışında bulunan DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'e de ileteceklerini duyurdu.

Liderlerden yardım talebi

Arseven, anayasa değişikliği konusunda liderlerin yardımcı olmalarını talep ettiklerini söyledi.

Anayasa değişikliği paketinin bir öneri olduğunu ifade eden Nejat Arsesen, her partinin yetkili kurullarında bunun değerlendireleceğini, sivil toplum örgütleri ve ilgili toplum kesimlerinde tartışacağını ifade etti. Arseven, bütün bu değerlendirmeler sonunda üzerinde anlaşılan değişiklik paketinin ortaya çıkacağını kaydetti.

Değişiklik için özel çaba

Anayasa değişikliliklerinin Meclis tatile girmeden gerçekleşmesini istediklerini belirten Arseven bunun için liderlerden anayasa değişiklik paketini Meclis gündeminin ön sıralarına alınmasını veya Temmuz ayı içinde ek çalışma yapılmasını, bu da olmazsa Eylül ayı içinde TBMM'nin olağanüstü toplantıya çağrılmasını istediklerini ifade etti.

YÖK'le ilgili

madde de değişecek

Arseven, cumhurbaşkanın görev ve yetkileri, YÖK, Yüksek Hakimler ve Savcılar Kurulu konusundaki anayasa değişiklileri hazırlıklarının da sürdüğünü duyurdu. Nejat Arseven, AB'ye verilen ulusal program çerçevesinde, zamanla 1982 anayasanın tümünü elden geçireceklerini bildirdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.