HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 14 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ

Ankara'dan diyalog önerisi

09.08.2001 00:00:00
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Diriöz, "Hazar Denizi'nin hukuki statüsünün henüz belirlenmemiş olmasından ve bu durumun doğurduğu tek taraflı değerlendirmelerden kaynaklanan nedenlerle Türkiye'nin iki komşusu olan Azerbaycan ve İran arasında son zamanlarda yaşanmakta olan sıkıntılar, tarafımızdan dikkatle ve yakından izlenmektedir" dedi.

Türkiye'nin, komşular arası ilişkilerde karşılaşılan anlaşmazlıkların diyalog yoluyla çözümlenmesinin erdemine inanan bir ülke olduğunu kaydeden Diriöz, "kuvvet kullanmama ve kuvvet kullanma tehdidine başvurmamanın", uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler Örgütü Şartı'nın temel prensibi olduğunu hatırlattı.

"Azerbaycan ile İran arasındaki ilişkilerin de bu anlayış çerçevesinde hareket edilmek suretiyle sürdürüleceğine ve Hazar Denizi'nin statüsünün tüm kıyıdaş ülkelerin katılımıyla oluşacak uzlaşı sonucu varılacak bir hukuki zemine oturtulacağına inanıyoruz" diyen Diriöz, bu görüşlerin Ankara'daki İran Büyükelçisi'ne de iletildiğini bildirdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.