HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Artık zeytinyağının da müzesi var

27.09.2001 00:00:00
Çanakkale'nin Küçükkuyu Beldesi'nde Türkiye'nin ilk "Zeytinyağı Müzesi" kuruldu.

Haluk Yurtkuran, Erhan Şengel ve Mahmut Boynudelik adlı, zeytin tutkunu girişimciler tarafından, Adatepe Köyü'ndeki tarihi sabunhane binası restore edilerek kurulan müzede, zeytinyağı ve sabun üretiminin elle yapıldığı dönemlerden kalma olan ve köylerden toplanan antika araç, gereçler sergileniyor. Müzede aynı zamanda, en ilkel üretim yöntemi olan kuru baskı tekniği ile zeytinyağı da üretiliyor.

Müzeyi ziyaret edenler, zeytinin dalından sofraya gelişine kadar geçirdiği "saklama", "aktarılma", "filtre edilme" gibi aşamaları izleyebiliyorlar. Ziyaretçilere ayrıca taze köy ekmeği ile zeytinyağı ikram ediliyor.

Ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören müzenin yanındaki standlarda da doğal sabun ve zeytinyağı ile yöreye özgü çeşitli mutfak aksesuarları satılıyor.

Müzeyi kuran girişimcilerden Haluk Yurtkuran, asıl işlerinin turizm olduğunu ve Küçükkuyu'daki sabunhaneyi de bu amaçla restore ettiklerini belirterek, daha sonra hem binayı değerlendirmek hem de tanıtım amacıyla müzeyi kurduklarını söyledi.

Müzeyle birlikte hobi olarak eski usullerle zeytinyağı üretimine de başladıklarını kaydeden Yurtkuran, "Ürettiğimiz yağları başlangıçta sadece eşe dosta hediye ediyorduk. Ancak, çok beğenilip talep artınca özel şişede üretim yapıp satmaya başladık" dedi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.