HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Az fire verdik

01.10.2001 00:00:00
Başbakan Bülent Ecevit, az fireyle Anayasa değişiklikleri görüşmelerinden çıkılmış olmasının büyük başarı olduğunu belirterek, "37 Anayasa maddesinin tümüne yakınının TBMM'de onaylanmış olması, uzlaşı kültürünün Türkiye'de iyice yerleşmekte olduğunu gösteriyor. Bu çok sevindirici bir şey" dedi.

Güney Kıbrıs tehlike saçıyor

"Güney Kıbrıs Rum kesiminde sadece Usame Bin Ladin'in değil, birçok terör örgütünün de finansman işlerinin yürüdüğü, hatta eski Lübnan'ın Güney Kıbrıs'a taşındığı ifade ediliyor. Bu Türkiye'nin Kıbrıs politikasında oynayacağı yeni bir koz haline gelemez mi?" sorusu üzerine, Ecevit, bunu kendilerinin de düşündüğü belirtti. Başbakan Ecevit, "Bütün dünyayı sarsan terör dalgası, havası ortamında, batılı dostlarımız, AB'ye Güney Kıbrıs'ı almak isteyen dostlarımız, Güney Kıbrıs'ın bu çalışma türünü iyice göz önünde tutmalıdırlar" dedi.

Güney Kıbrıs Rum yönetiminin, yalnız Türkiye, Kıbrıslı Türkler için değil, aynı zamanda Doğu Akdeniz ve bütün dünya için tehlike olduğunu ifade eden Ecevit, "Çünkü her türlü yolsuzluk, her türlü kara para oyunlarının bu ülkede olduğu belli. Bölge güvenliği açısından da Güney Kıbrıs bir rizikodur, risktir bence. Çünkü ne yapacağı belli olmaz. Zaten Türklere karşı terörizmi uzun yıllar yöneltmiştir. Onun için şimdi AB'nin Güney Kıbrıs Rum yönetimini üyeliğe almayı biraz daha ciddiyetle düşünmesi gerekir, bu son olaylardan sonra" diye konuştu.

90. maddedeki sıkındı

Ecevit, Anayasa değişikliğinde 221 oyla en düşük kabul oyu alan ve milletlerarası anlaşmalara Anayasa'nın üstünde gören 90. maddedeki değişiklikte sıkıntının ne olduğu üzerine, bunun Anayasa değişiklikleri kapsamına alındığını ancak büyük bir çoğunluğun bunu içine sindiremediğini söyledi.

"Herhalde bunun üzerinde yeniden düşünmek, iki kavramı bağdaştırıcı bir yol bulmak gerekecek" diyen Ecevit, bu kadar az fireyle Anayasa değişiklikleri görüşmelerinden çıkılmış olmasının büyük başarı olduğunu ifade etti. Ecevit, şöyle devam etti:

"İkisi muhalefet olmak üzere 5 partinin temsilcilerinin uzun süre çalışarak tam bir uzlaşı ortamı içinde 37 Anayasa maddesinin değiştirilmesine karar vermiş olmaları ve bunların da tümüne yakınının TBMM'de onaylanmış olması uzlaşı kültürünün, benim çok üzerinde durduğum, uzlaşı kültürünün artık Türkiye'de iyice yerleşmekte olduğunu gösteriyor. Bu çok sevindirici bir şey çünkü uzlaşı kültürünün olmadığı bir ülkede demokrasinin sağlıklı işlemesi mümkün değildir."

Tütün Yasası yeniden ele alınacak

"İkinci Anayasa paketinden söz ediliyor. Bir de IMF'ye verilen sözler çerçevesinde Tütün Yasası ve Devlet İhale Yasası'nın çıkması gerekiyor" şeklindeki hatırlatma üzerine, Başbakan Ecevit, ikinci Anayasa değişikliği paketinin ele alınacağını ancak ondan önce ivedilikle ele alınması gereken yasalar bulunduğunu söyledi.

Ecevit, "Ondan önce Cumhurbaşkanı tarafından geri çevrilmiş olan Tütün yasası geliyor. Ayrıca yeni yasama döneminde TBMM'de İhale Yasası öncelik taşıyacak. Bu kamu ihalelerinde saydamlık sağlayacak olan, kayırmacılığı önleyecek olan bir yasa, çok önemli. AB de çok önem veriyor. Türkiye'de yolsuzlukları önlemek bakımından çok önemli bir yasa... Bunu öncelikle çıkarmamız gerekiyor" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.