HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Başkent, bir günlüğüne otomobile veda etti

23.09.2001 00:00:00
Başkent, bir günlüğüne "otomobile" veda etti. Dünyanın 800 kentinde yapılan "Otomobilsiz Kent Günü" yürüyüşü, Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Ankara Valisi Yahya Gür, Ankara Emniyet Müdürü Hasan Yücesan ve başkentlilerin katıldığı yürüyüşle kutlandı.

Anıtpark'ta sabahın erken saatlerinde toplanan "Uluslararası Otomobilsiz Kent Günü"nün gözbebeği, rengarenk giysileriyle gelen minikler oldu. Çevre şarkıları eşliğinde parka gelen küçükler, gürültülü, trafik sıkışıklığı yaşanan kent yaşantısından bir gün de olsa uzak olmanın tadını çıkardılar.

Çevre Bakanı Aytekin, eşofmanları, spor ayakkabıları ve başında Ankara Valiliği Çevre Koruma Vakfı'nın dağıttığı kasketle küçüklere eşlik ederken, Vali Gür takım elbisesinin üzerine vakfın kasketini takmakla yetindi.

Burada düzenlenen törende konuşan Ankara Valisi Gür, başkentlilerden sadece Otomobilsiz Kent Günü'nde değil, her zaman kısamesafeler için toplu taşım araçlarını kullanmalarını veya mümkünse yürümelerini beklediklerini söyledi.

Otomobillerden çıkan egzoz gazının hava kirliliğinin başlıca nedenlerinden olduğunu ifade eden Gür, "Daha kış bile gelmedi. Buna çok dikkat etmemiz lazım" dedi.

Çevre Bakanı Aytekin de, 26 ülkeden 800 kentte kutlanan Otomobilsiz Kent Günü'nün Türkiye'de de yaygınlaştırılmasını amaçladıklarını belirtti. Ankara'nın da bu kentlerin arasına ismini yazdırdığını anlatan Aytekin, "Yani, Ankara da artık bu 800 kentin arasında 801. kent oldu. Biz de Ankara olarak buraya üye olduk" diye konuştu. Amaçlarının insanları "teknolojiden uzaklaştırmak" olmadığını kaydeden Aytekin, bu günün amacının trafik yoğunluğundan kaynaklanan gürültü ve hava kirliliği, enerji tüketimi ve ulaşım maliyetlerinin artması gibi sorunlara insanların dikkatini çekmek olduğunu ifade etti. Aytekin, bu özel gün için yapılan kutlamaların bütün illere yayılmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi. Daha sonra, başkentliler, Anıtpark'tan başlayarak Gençlik Caddesi boyunca bando-mızıka eşliğinde daha temiz bir çevre için elele yürüdü.Yürüyüşte, kovboy şapkalarıyla midilli atlarına binen çocuklar, ilgi odağı oldu. Bu arada evlerinin pencerelerinden merakla yürüyüşü izleyen başkentlileri el sallayarak selamlayan küçükler, bu merakları yüzündenzaman zaman atların üzerinde durmakta zorlandı. Kaykaylarıyla trafiğe kapatılan caddelerde özgürce gezen çocuklar, çevre şarkıları eşliğindegüzel bir gün yaşadı.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.