HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Bilgisayarcıların korkulu rüyası: Korsan

06.10.2005 00:00:00
Nortel tarafından yaptırılan araştırmaya göre, şirketler ağ güvenliği çözümlerini seçerken bilgisayar korsanlığı, yetkisiz erişim, güvenlik duvarı ihlalleri ve izinsiz giriş önleme gibi kriterlere öncelik veriyor.

Araştırma, Mindwave Research tarafından Nortel adına ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya ve Meksika'daki küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerde çalışan 800 son kullanıcı ile görüşülerek gerçekleştirildi. Yapılan çalışma, katılımcıların yüzde 43'ünün en çok bilgisayar korsanlığından korktuğunu ortaya çıkardı. Diğer endişeler ise sırasıyla virüsler, solucanlar ve Truva atları. Son bir yılda katılımcıların yüzde 57'sinin bir virüs saldırısıyla karşılaştığının ortaya konulduğu araştırma, küçük ve orta ölçekli işletmelerin güvenlik sorunlarının, daha çok uygulama tabanlı olduğunu gösteriyor. Ayrıca, ağın virüslere karşı güvenliğini sağlamak da önemli bir sorun olarak kalmaya devam ediyor.

Ağ güvenliği hassasiyetiNortel Kurumsal Veri Ağları Başkan Yardımcısı Atul Bhatnagar, araştırma sonuçları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Bu araştırma; çok güvenilir, verimli ve etkin güvenlik çözümlerine olan gereksinimin altını çiziyor. Servis sağlayıcı ve kurumlar için ağlar kuran Nortel, günümüzün ağlarını etkileyen değişimlerin, özellikle de kablosuz erişim teknolojilerine ve cihazlarına olan beklenmeyen talebin farkındadır. Tümleşme ile birlikle bu mobilite, günümüz ağları için heyecan verici yeni servisler sunuyor" dedi. Bu avantajların hepsinden yararlanabilmek için müşterilerin ağ güvenlik yaklaşımlarının bu değişimlere uygun olması gerektiğini vurgulayan Bhatnagar, "Güvenli ve güvenilir ağlar için, 'katmanlı savunma' yaklaşımını öneriyoruz. Söz konusu yaklaşım, ağ üzerinde tek noktalı ağ arızalarını önlemek ve ağın, yeni veya değişmekte olan tehditlere hızlı ve ekonomik şekilde uyarlanmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır" diye konuştu.

Fiyat ikinci etkenAraştırmaya katılan yöneticiler ağ güvenliği çözümleri satın alırken; güvenilirlik, fiyat ve servis ve destek kriterlerine öncelik verdiklerini ve güvenliği ilgilendiren bir satın alma kararı verirken güvenilirliğin en önemli etken olduğunu vurguluyor. 250'den fazla çalışana sahip şirketler için, iş birliği ve ağ yönetimi de önemli etkenler arasında yer alıyor. Ayrıca, araştırmaya katılanların büyük çoğunluğu donanımları doğrudan ağ donanımı tedarikçilerinden satın almayı tercih ettiklerini, yine katılımcıların yüzde 60'ı güvenlik çözümlerinde tek bir kaynak kullanarak standardı sağlamayı istediklerini belirtti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.