HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Bin aydan hayırlı, Kadir gecesi

08.05.2021 00:00:00
'Bin aydan hayırlı, Kadir gecesi' seslendirme dosyası:
Yüce Allah'ın Kur'an-ı Kerim'inde beyan ettiği Kadir gecesi, inanan bir Müslüman için gerçekten çok büyük bir öneme haizdir.

Allah'ın kefil olduğu bir gece ki "ömre bedeldir." 1000 ay yaklaşık 83 seneye denk geliyor ve ortalama insan ömrü 60-80 yıl arasına düşmüş olduğuna göre rahatlıkla "ömre bedel" ifadesini kullanabiliriz.

Allah'ın kefil olduğu Kadir Gecesi hakkında indirilen Kadir Suresi:

"Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir." (Kadir/1–5).

Kadir gecesinin, diğer mübarek gün ve gecelere nazaran asıl vakti saklanmıştır. Peygamberimiz (s.a.v.) tarafından Kadir gecesinin Ramazan ayı içerisinde ve özellikle de Ramazan ayının son on günü içerisinde aranması tavsiye edilmiştir.

Buradaki Allah'ın tercihi, biz kulların menfaatine yöneliktir. Kadir gecesini aramak niyeti ile yapılacak çabaların yine kendi hanemize sevap olarak yazılacağı için neticede yine bizlerin kârlı çıkacağı muhakkaktır.

Büyüklerin; "Her geceyi Kadir bil, her gördüğünü Hızır bil" sözü bunun için söylenmiştir.

Kadir gecesi belli bir gecede olsaydı, insanlar o geceyi gözler ve bütün gayretini sadece o geceye sarf ederdi. Ancak asıl gecenin saklı tutulması ile tatlı bir heyecanla, tatlı bir arayışla birkaç gece geçirilmesi istenmektedir.

Bu arayış dahi kutsal bir arayıştır. Bu da biz kulların menfaatine yöneliktir.

Burada iyi niyetle, iyiliğe kavuşmanın gayretine teşvik vardır. Yapılan hiçbir iyiliğin ya da kötülüğün karşılıksız kalmayacağı ayet-i kerime ile sabit olduğuna göre; zerre kadar iyiliğe karşılık gelecek işler Ramazanda kat kat sevapla karşılık bulacaktır. "Kim, zerre miktarı hayır işlerse; onu görür. Kim de zerre miktarı şer işlerse; onu görür" (Zilzal, 7–8).

Kadir gecesinin bizlere veriliş sebeplerinden birini, yine Efendimiz (s.a.v.) haber vermiştir:

İmam Malik'in Muvatta'da kaydına göre şu rivayet kendine ulaşmıştır:

Hz. Peygamber (s.a.v.)'e ümmetinin ömrü gösterilmiş. Resûlullah (s.a.v.), önceki ümmetlerin ömrüne nispetle kısa olduğu için, amelde onların uzun ömürde işlediklerine yetişemezler diye bu ömrü kısa bulmuş. Bunun üzerine Cenabı Hak bin aydan hayırlı olan Kadir gecesini vermiştir. (Kütübi-Sitte/866).

Peygamber'imiz (s.a.v.) buyuruyor ki:

"Kim Ramazan'ın yirmi yedinci gecesini sabaha kadar ibadet ile geçirirse, bu benim nezdimde bütün Ramazan geceleri yapılan gece ibadetinin hepsinden daha sevimlidir."

Hz. Fatıma "Babacığım, geceyi ibadet ile geçirecek gücü olmayan kadın ve erkekler ne yapsın" diye sordu.

Peygamberimiz ona şu cevabı buyurdu:

"Onların yastıklarını dikip üzerine yaslanarak bu gecenin herhangi bir saatinde oturup Allah'a dua etmeleri, benim için bütün ümmetimin, bütün Ramazan gecelerinin hepsinde yaptıkları ibadetten daha sevimlidir." 

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor ki: "Kim iki rekât namaz kılıp istiğfar ederek Kadir gecesini ibadet ile geçirirse Allah tarafından bütün günahları bağışlanır. Allah'ın rahmetine gömülür. Cebrail (a.s.) kendisini kanadı ile okşar. Cebrail (aleyhisselam)'ın kanadı ile okşadığı kimse cennete girer." (Kalplerin Keşfi/İmam-ı Gazali).

Bu geceyi; bilenler Kur'an okuyarak, Kadir Suresini bolca okuyarak, namaz kılarak, Allah'ı zikrederek, Âlemlere Rahmet Hazreti Muhammed (s.a.v.) Efendimize bolca salâvat getirerek ve günahlarımıza samimi bir vaziyette tövbe ve dua ederek değerlendirmek gerekmektedir.

Peygamberimize Kadir gecesine ulaştığımız takdirde hangi duayı okuyalım diye soruldu. O da şu cevabı verdi:

"Allahümme inneke afüvvün kerimun tühıbbü'l-afve fa'fu annî." diye dua et, buyurdu.

Anlamı: Allah'ım sen çok affedicisin, affı seversin, beni affet. (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, VI, 314).

Selâm olsun "Kadir" kıymet bilenlere…

 

 

  
Uğur Kepekçi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.