HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2022, CUMARTESİ

Bir ömre bedel gece

Kadir gecesi öyle bir gecedir ki; ömre bedeldir. Öyle bir gece ki bin aydan daha hayırlıdır. O zaman bize düşen o geceyi aramak, bulmak ve değerlendirmektir

27.04.2022 06:00:00
Bir ömre bedel gece
Bir ömre bedel gece
Receb ayı ile başlayan üç ayların ve Ramazanın sonunun yaklaştığının habercisi olan gece Kadir gecesidir. Bu gece Ramazan ayı içerisine gizlenmiş olup Müslümanlar, Peygamberimizin işaretlerin yoğunluğu sebebiyle genel kanaat olarak 27. geceyi Kadir gecesi olarak geçirmeyi daha uygun görmüşlerdir.

Öyle bir gece ki; ömre bedeldir. Öyle bir gece ki bin aydan daha hayırlıdır. O zaman bize düşen o geceyi aramak, bulmak ve değerlendirmektir. Bu mübarek gecenin Ramazan ayı içerisinde saklı olmasının hikmetlerinden biri de; Ramazanın her gecesinin mutlaka değerlendirilmesini sağlamaktır.

Bir kere Resûlullah (s.a.v.) Ashab-ı Kirâma İsrailoğullarından birinin, silahını kuşanarak Allah yolunda bin sene cihad ettiğini bildirmişti. Ashabın buna hayret etmeleri üzerine Cenabı Hak bu Kadir suresini indirmiştir. (Tecrîd-Sarîh Tercemesi, VI, 313).

Kadir gecesinin bizlere veriliş sebeplerinden birini, yine Efendimiz (s.a.v.) haber vermiştir:

İmam Malik'in Muvatta'da kaydına göre şu rivayet kendine ulaşmıştır:

"Hz. Peygamber (s.a.v.)'e ümmetinin ömrü gösterilmiş. Resûlullah (s.a.v.), önceki ümmetlerin ömrüne nispetle kısa olduğu için, amelde onların uzun ömürde işlediklerine yetişemezler diye bu ömrü kısa bulmuş. Bunun üzerine Cenab-ı Hak bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi'ni vermiştir." (Kütübi-Sitte / 866)

Allah'ın değer verip, meleklerini seferber ettiği, gün ağarmasına kadar hikmetli işlerin oluştuğu ve esenlik dolu olan bu geceyi değerlendirmekle; bin aydan daha hayırlı bir gece geçireceğimizi Allah (c.c.) bizatihi Kur'an'da haber veriyor:

"Doğrusu biz Kur'an'ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir." (Kadir, 1-5)

Âlemlere Rahmet Hazreti Muhammed (s.a.v.) de bir Hadis-i Şeriflerinde Kadir gecesi hakkında şu müjdeyi vermiştir:

"Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek ibadet ve taatle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir, 1).

Hz. Aişe validemiz; Resûlullah'a (s.a.v.) demiştir ki:

"Ey Allah'ın Resulü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?" diye sordum. Resûlullah (s.a.v.) "Allahümme inneke afüvvün tühıbbü'l-afve fa'fu annî" diye dua et, buyurdu. (Tecrîd-i Sa- rih/VI,314) Manası: "Allah'ım sen çok affedicisin, affı seversin, beni affet."

Kadir Gecesinin faziletleri hakkında İmamı Gazali Hazretleri, Kalplerin Keşfi adlı eserinde şu ifadelere yer vermiştir;

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor ki: "Kadir Gecesi olunca Cebrail, bir gurup melek arasında yere iner. Yere inen melekler gerek ayakta ve gerekse oturarak Allah'ı zikreden her kulu selâmlarlar, onun için istiğfar ederler."

Ebû Hureyre buyurur ki; "Kadir Gecesi, yeryüzüne çakıl sayısından çok melek iner. Onların inmeleri için gök kapılarının hepsi açılır.

Her yana nur saçılır. Büyük bir tecelli meydana gelir ve bu gece Melekût âlemi açılır. Fakat bu hususta insanlar birbirinden farklıdır. Kimine hem gökyüzünün ve yeryüzünün Melekûtu bir arada açılır. Gökyüzünün perdeleri aradan kalkınca bu kimseler ayakta dikilen, oturan, secdeye kapanmış, zikreden, şükreden, tespih eden ve tehlil eden bütün melekleri asli kimlikleri ile görürler. Kiminin önüne cennet açılır ve orada evleri, köşkleri, hurileri, nehirleri, ağaçları, meyveleri görür. Göğün tavanı olsa Arş'ı müşahede eder. Peygamberlerin, velilerin, şehitlerin, sıddıkların konaklarını görür. Bu Melekûta dalar, rahmet deryasında gezintiye çıkar. Cehennemi, onun tabakalarını ve içindeki kâfirlerin barınaklarını ve diğer fevkalâdeliklerini görür.

Kiminin de önünden Allah ile arasındaki perde kalkar da O'ndan gayri hiç bir şeyi görmez olur."

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor ki: "Kim Ramazanın yirmi yedinci gecesini sabaha kadar ibadet ile geçirirse, bu benim nezdimde bütün Ramazan geceleri yapılan gece ibadetinin hepsinden daha sevimlidir."

Hz. Fatıma (a.s.): "Babacığıma geceyi ibadet ile geçirecek gücü olmayan kadın ve erkekler ne yapsın" diye sordu. Peygamberimiz (s.a.v.) ona şu cevabı buyurdu: "Onların yastıklarını dikip üzerine yaslanarak bu gecenin herhangi bir saatinde oturup Allah'a dua etmeleri, benim için bütün ümmetimin bütün Ramazan Gecelerinin hepsinde yaptıkları ibadetten daha sevimlidir."

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor ki: "Kim iki rekât namaz kılıp istiğfar ederek Kadir Gecesini ibadet ile geçirirse Allah tarafından bütün günahları bağışlanır. Allah'ın rahmetine gömülür. Cebrail (as), kendisini kanadı ile okşar. Cebrail'in (a.s) kanadı ile okşadığı kimse cennete girer." (Kalplerin Keşfi/İmam-ı Gazali)

Bu geceyi; bilenler Kur'an okuyarak, Namaz kılarak, Allah'ı zikrederek, Âlemlere Rahmet Hazreti Muhammed (s.a.v.) Efendimize bolca salâvat getirerek ve günahlarımıza samimi bir vaziyette tövbe ve dua ederek değerlendirmek gerekmektedir.

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

27.04.2021, 27.04.2020, 27.04.2019, 27.04.2018, 27.04.2017, 27.04.2016, 27.04.2015, 27.04.2014, 27.04.2013, 27.04.2012, 27.04.2011, 27.04.2010, 27.04.2009, 27.04.2008, 27.04.2007, 27.04.2006, 27.04.2005, 27.04.2004, 27.04.2003


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.