HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Böbrek nakli için İran'a gidiyoruz

06.10.2001 00:00:00
Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Van, Bitlis, Ağrı, Muş ve Hakkari'de böbrek hastalığının yaygın olduğu ve nakil bekleyen hastaların büyük bir bölümünün böbrek nakli için İran'a gititiği bildirildi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. İdris Şahin, bölgedeki böbrek hastası sayısının 1 milyon kişide 200-300 ile Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirtti.

Merkeze başvuruda bulunan ve yakınından nakil yapılacak durumdaki hastaların, İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Samsun'daki nakil merkezlerine gönderildiğini anlatan Şahin, şu bilgiyi verdi:"Böbrek yetmezliği tedavisinde transplantasyon (nakil) birçok avantaj sağlar. En önemlisi böbrek fonksiyonlarını normale döndürür. Canlıdan ve kadavradan olmak üzere iki türlü nakil vardır. Ülkemizde kadavradan alınan transplant, (Hastaya yakın bir zamanda ölen birinden böbrek nakli) için en az 2 yıl sırada beklemek gerekiyor ki, çok fazla olmamaktadır. Bu nedenle canlıdan alınan transplant (hastaya genellikle akrabasından alınan canlı bir nakil) imkanı olmayanlar, yakın ve ucuz olması dolayısıyla İran'a gidiyorlar." Dünyada 20-25 bin dolar arasında değişen böbrek naklinin, İran'da 8-10 bin bazen de 6 bin dolara kadar yapılabildiğini kaydeden Şahin, bölgedeki hastaların çok az bir kısmının da Irak'ta böbrek nakli yaptırdığını bildirdi. Şahin, İran'da böbrek nakli yaptırmış 10-15 hastanın merkezde takibinin yapıldığını ifade ederek, nakil yaptıran birçok hastanın ise diğer illerdeki merkezlerde takip altında olduğunu söyledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.