HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Bosna'nın BIO talebi

16.07.2001 00:00:00
NATO, Barış İçin Ortaklık (BİO) programına katılma isteyen Bosna-Hersek'e, tek ordu oluşturması yönünde baskı yapıyor.

NATO Genel Sekreteri George Robertson'ın hafta içinde Saraybosna'ya yaptığı ziyaret sırasında, üçlü Başkanlık Konseyi'nin BİO'ya katılma istemi karşısında, 1995 Dayton Barış Anlaşması'ndan bu yana Boşnak-Hırvat Federasyonu ve Sırp Cumhuriyeti olarak iki birimdenoluşan, buna paralel iki orduya sahip Bosna-Hersek'in, tek ordu kurmasını, önkoşul olarak ortaya koyduğu belirtildi.

Robertson'ın ziyaretinin sonuçlarını değerlendiren bir İttifak yetkilisi, "Birleşik siyasi ve askeri yapıları olmadan, Bosna'nın BİOüyesi olması olanaksızdır" dedi.

NATO, Avrupa'da Yugoslavya ile birlikte BİO'da yer almayan iki ülkeden biri olan Bosna'dan, tek ordu oluşturmasının yanı sıra asker sayısının azaltılmasını ve bir savunma bakanlığının kurulmasını istiyor.

Askerlerin sivil iktidar tarafından denetimini kaçınılmaz olarak gören İttifak, parlamentoda onaylanacak bir savunma bütçesinin oluşturulması ve askerlerin siyasi partilere üye olmalarının yasaklanması koşullarını da öne çıkarıyor.

Büyükelçilerden oluşan Daimi Konsey üyelerinin de eşlik ettiği Robertson, Saraybosna ziyaretinin sonunda düzenlediği basın toplantısında, Yugoslavya'nın Bosna-Hersek'ten önce BİO üyesi olmasının "şaşırtıcı" olacağını söyledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.