HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Bu kış yine hava kirliliği konuşulacak

17.10.2003 00:00:00
Konya Şehir Plancılar Odası Başkanı Fatih Yılmaz, ekonomik gerekçelerle fuel-oil ve sıvılaştırılmış gaz kullanımından vazgeçilerek kömür kullanımının giderek yaygınlaşmasının, kentlerde hava kirliliğini ciddi ölçüde artıracağını ve bu durumun insan sağlığını tehdit eder hal alacağına dikkat çekerek, yetkilileri önlem almaya çağırdı.

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte kömür yakma dönemine girildiğine işaret eden Fatih Yılmaz, ısınma ihtiyacı ile birlikte ev ve işyerlerinde soba ve kaloriferin yanmaya başladığını belirterek, "Tüten bacalarla birlikte hava kirliliği konusu bir kez daha gündeme geldi. Geçtiğimiz yıl Konya ve bazı kentlerimizde hava kirliliği ciddi boyutlara ulaştı. Bu yıl ceplerini düşünen insanlar 'ekonomik' gerekçelerle, fuel-oil ve sıvılaştırılmış gaz kullanımından vazgeçerek, yakıt olarak kömür kullanımına yöneldi. Kömür kullanımının yaygınlaşma oranı yüzde 80'lere ulaştı. Bu kentler için tehlike sinyallerinin başlangıcı. Önlem alınmazsa, hava ve çevre kirliliğin bu yıl artarak devam edecek. Özellikle toz kömür kullanımının artmasıyla birlikte hava kirliliği insanların sağlığını tehdit eder hale gelebilir" dedi.

Hastalıklara davetiye

Hava kirliliğinin artmasının, oluşan görüntü kirliliğinin yanında, havada bulunan karbondioksit gazının artmasına yol açacağını ifade ederek, "Bu da insanlarda kalp yetmezliği, kronik akciğer rahatsızlığı, solunum yolu hastalıkları ve kansızlık gibi çok önemli ve hayati etki taşıyan rahatsızlıklara davetiye çıkaracaktır. Vücudumuzda dolaşan oksijen yerine bu gazın dolaşması, insanlarımızın kabiliyet ve girişim gücünü de kısıtlayacaktır. Kömür kullanımının artması, kentlerimizde yaşayan insanlarımızın ceplerinin kazanmasına yol açacak ama sağlığımızın kaybedilmesine neden olacaktır" diye konuştu.

Kalitesiz kömür kullanımının, kent merkezlerine girişinin ve satışının engellenmesini isteyen ve özellikle son yıllarda artan toz kömür kullanımına dikkat çeken Yılmaz, kalıcı çözümün toplu ısınma modellerine geçilmesi olduğunu, Konya il merkezi ile ilçelerinin de doğalgaza geçmesi gerektiğini bildirdi.

Konuyla ilgili olarak valilikleri, kaymakamlıkları ve belediyeleri uyaran ve tedbir almaya çağıran Fatih Yılmaz, "Yetkililerimize hava kirliliğinin önlenmesi hususunda büyük görevler düşmektedir. İnsanlarımızın rahat bir kış geçirebilmesi ve hava kirliliğinin en aza indirilmesi gerekmektedir. Bu konudaki tedbirlerin kış ayları tam olarak gelmeden gözden geçirilmesi ve önlem alınması lazımdır. Şehir Plancılar Odası olarak artık kentlerimizde kara bulutlar görmek istemiyor ve kış aylarında da yaşanabilir mekanlar görmeyi arzu ettiğimizi ifade etmek istiyoruz. İnsanlarımız da aynı düşüncenin hayata geçmesini bekliyor" dedi.

Yılmaz ayrıca, çarpık kentleşme ve plansız gelişmenin önlenmesinin de hava ve çevre kirliliğinin azalmasına önemli katkılar sağlayacağını sözlerine ekledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.