HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Bütün Müslümanları suçlamak haksızlık

16.09.2001 00:00:00
ABD'li müslümanların önde gelen isimlerinden biri olan eski Dünya Boks Şampiyonu Muhammed Ali, terör nedeniyle bütün Müslümanları suçlamanın yanlış olduğunu söyledi. Kendisinin de hem Amerikalı, hem de Müslüman olduğunu belirten ünlü boksör, etnik çatışmalara meydan verilmemesini istedi.

ABD'de yaşayan yedi milyon Müslümanın en önde gelen figürlerinden olan eski dünya ağır siklet boks şampiyonu, efsanevi boksör Muhammed Ali (Clay), New York ve Washington'a yapılan saldırılardan tüm Müslümanların sorumlu tutulmamasını istedi. Şampiyon boksör, ''Ben bir Müslümanım ve Amerikalıyım. Bir grup terörist yüzünden milyonlarca masum Müslümanı suçlamak yanlış olur'' diyerek öfkeli Amerikalılara sükûnet çağrısında bulundu.

Saldırıların arkasından, tıpkı Oklahoma olayında olduğu gibi, Müslümanların taciz edileceği endişesi yaşanıyor. 1995'teki Oklahoma kenti hükümet binasının bombalanmasının hemen ardından, ülkedeki camilere, Arap taksi şoförlerine ve çocuklarını okula götüren başörtülü Müslüman kadınlara karşı düşmanca davranışlar yaşanmıştı. Önce suç Müslümanların üzerine atılmış, bunun üzerine, cami duvarlarına boyalı saldırılar yapılmış, müslüman aileler tartaklanmış ve Arap asıllı Amerikalı yolcular havaalanlarında gözaltına alınmıştı. Ancak daha sonra, Oklahoma'daki federal binanın, beyazlardan oluşan aşırı sağcı milisler tarafından konulan bombalı bir kamyonla havaya uçurulduğu ortaya çıkmıştı. New York polisi, acılar ve intikam duyguları içindeki kentte olası bir saldırıya engel olmak için başta İslami Kültür Merkezi'ndeki en büyük camiyi korumaya aldı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.