HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Canlı bomba yeni tahliye olmuş

12.09.2001 00:00:00
İstanbul Taksim'de önceki gün 2 polisin şehit olduğu, 24 kişinin de yaralandığı intihar saldırısını düzenleyen teröristin 6 ay önce tahliye olduğu belirlendi

Olay yerinde hayatını kaybeden canlı bombanın, 1976 Bartın doğumlu Uğur Bülbül olduğu tespit edildi. Yasadışı bir örgüte yardım ve yataklık suçundan tutuklandığı bildirilen Bülbül'ün, ölüm oruçlarına son vermek amacıyla cezaevlerine düzenlenen operasyonlar sırasında, Bartın Özel Tip Kapalı Cezaevi'nden hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Patlamada ölen Bülbül'ün, 6 ay önce de Sincan F Tipi Cezaevi'nden tahliye edildiği ortaya çıktı. Öte yandan saldırıyı, yasadışı sol bir örgüt üstlendi. Patlama, Taksim Gümüşsuyu Caddesi'ndeki Vakıf Leasing binasının bulunduğu köşede, Çevik Kuvvet polislerinin geçici olarak durdukları noktada önceki gün saat 17:37'de meydana geldi. Patlamada, Halil İbrahim Doğan ve Tuncay Karataş adlı iki polis memuru şehit oldu.

Silahların seri numaralarından kimlik tesbiti yapıldı. Şehit polislerin kimliği, ancak üzerlerinde bulunan silahların seri numaralarından saptanabildi. Polislerden birinin cesedinin, patlamanın şiddetiyle olay yerinden yaklaşık 150 metre ötedeki Dünya Sağlık Sokak ile Kutlu Sokak'ın birleştiği merdivenlere düştüğü öğrenildi.

Terörist, ölüm orucu eylemcisi

Patlamada ölen intihar bombacısı Uğur Bülbül'ün, 1976 doğumlu ve Bartın nüfusuna kayıtlı olduğu belirlendi. Bülbül, ölüm oruçlarına son vermek amacıyla cezaevlerine düzenlenen operasyonlar sırasında, Bartın Özel Tip Kapalı Cezaevi'nden Bartın Devlet Hastanesi'ne kaldırılan 26 kişiden biriydi.

6 ay önce salıverilmiş

Yasadışı örgüte yardım ve yataklıktan tutuklu bulunan Bülbül'ün, 6 ay önce de Sincan F Tipi Cezaevi'nden tahliye edildiği ortaya çıktı.

Bülbül'ün, bir derginin Zonguldak sorumlusu olduğu ve daha önce de üç kez gözaltına alındığı öğrenildi.

Yasadışı sol bir örgüt tarafından gerçekleştirilen saldırının, ölüm oruçlarını desteklemek amacıyla yapıldığı olasılığı üzerinde duruluyor.

3 yaralının durumu ağır

Patlama sonucu 17'si polis 24 kişi yaralandı. Taksim İlkyardım Hastanesi'ne kaldırılan 17 yaralı polisten biri İstanbul Üniversitesi, diğeri ise Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne sevk edildi. Yaralı polislerden 9'unun tedavisi ise tamamlandı ve taburcu edildi. Taksim İlkyardım Hastanesi'ndeki 6 polisin tedavisi sürüyor. Bu arada patlamada ağır yaralanan Avustralyalı turist Amanda Rigg'in durumu ciddiyetini koruyor. Kolunu kaybettiği belirtilen Rigg ameliyat edildi. Patlamanın ardından Alman Hastanesi'ne kaldırılan 4 sivil yaralıdan biri taburcu edildi, bir diğer yaralı ise Samatya Hastanesi'ne sevk edildi. Alman Hastanesi'nde kalan iki yaralının tedavisi de sürüyor.

Polislerin gözyaşı

Olayda iki arkadaşlarını şehit veren polis memurları, yaralı meslektaşlarının tedavi altına alındığı Taksim İlkyardım Hastanesi'nin önünde gözyaşı döktü.

Olayda yaralanan polislerin kimlikleri şöyle:

Deniz Bahri Bekar, İbrahim Öztürk, Tuncer Erkur, Osman Eker, Hasan Hüseyin Çığırcı, Reşat Susuz, Yaşar Murat Acar, Abdülfatif Bedel, Murat Sevinç, Mehmet Nuri Murdi, Murat Temiz, Eşref Koçak, Arif Duman, Bülent Gonca, Recep Kaya, Kamuran Erkaya, Gediz Akkaya.

Saldırıda, Avustralyalı turist Amanda Rigg ile Mehmet Nasır Durali, Aşkın Öztürk, Cem Ersoy, Abdullah Düztaş, Tülin Şeyman ve Burcu Koray adlı vatandaşlar da yaralandı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.