HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Çare borçta değil öz kaynaklarda

07.08.2001 00:00:00
Hisarcılık Fatih Park Tesislerini dolduran bine yakın Kayserili esnaf, sanayici, işadamına adeta bir ekonomi ziyafeti çeken Prof. Dr. Haydar Baş neredeyse tüm ekonomi politikasını "borç" kavramı üzerine oturtan Türkiye için borç politikasının ne tür tehlikeler taşıdığını da anlattı.

ABD eski başkanlarından Kennedy'nin, "3. Dünya ülkelerini kendinize borçlandırın ki istediğiniz gibi yönlendirebilesiniz" gözlerine atıfta bulunan, "Küresel ekonomi küresel siyaset ile ittifak" durumunda olup küreselleşme tek bir insan tipi ortaya koyarak birilerinin menfaatine göre insanlığı yönlendirmektir" tespitini yapan Prof. Dr. Baş, şunları söyledi.

"Eğer bunlar bize borç para veriyorlarsa, kalkınsınlar, ileri gitsinler diye değildir. Bunu 'tasarrufları üzerimizde devam etsin' diye yapıyorlar. Borç almak suretiyle borç kapatmak, enflasyonu düşürmek, kalkınmak dünyanın neresinde görülmüştür? Zaman zaman borç alınır. Ama sonra kendi öz kaynaklarınla karşılarsın. Sen ise kendi öz kaynaklarını devreden çıkartıyorsun. Çünkü global mantık "sakın tarıma, sanayiye el sürme! Üretim yapma!"diyor. Merhum Atatürk'e de "Tarım ülkesi olun. Sanayiye el sürmeyin" demişlerdi. ama o bunları elinin tersi ile itti. Kayseri'de uçak imal etti. Belçika'ya ihraç etti. Mamak'ta gaz maskesi fabrikası kurdurdu. 2. Dünya Savaşı sırasında kapımızda kuyruktan geçilmedi. Bu zihniyet, bu milli duruş, anlayış devam etmiş olsaydı bugün Türk Silahlı Kuvvetlerimizin elinde atom başlıklı füzeler olur muydu, olmaz mıydı? Elbette olurdu."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.