HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

‘Cimrilik derdi, en kötü derttir’

Peygamber (s.a.a), Ben-i Selme tâifesine, “Sizin büyüğünüz kimdir?” diye sordu. Cevaben, “Cedd b. Kays’tır fakat o korkak ve cimri birisidir” dediler. Onların bu sözü üzerine Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurdu: “Cimrilik derdi, en kötü derttir”

14.07.2021 10:25:00
‘Cimrilik derdi, en kötü derttir’
‘Cimrilik derdi, en kötü derttir’
Peygamber (s.a.a) bir grup ashabıyla yolculuğa çıkmıştı. Yolun yarısında, bir koyun kesip ondan yemek yapmalarını emretti. Ashabdan biri, "Ben koyun kesme işini üstleniyorum" dedi. Diğer biri ise, "Onun postunu soymayı da ben üstleniyorum" dedi. Üçüncü bir şahıs da, "Onu parçalayıp doğramayı da ben üstleniyorum" dedi. Dördüncü şahıs da, "Onu pişirmeyi de ben üstleniyorum" dedi. Resûlullah (s.a.a) de, "Ben de size odun toplayacağım" buyurdular.

Ashab, "Ya Resûlallah! Sen zahmet çekme biz bu işi yaparız"dediler. Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurdu: "Sizin bu işi yapacağınızı biliyorum ama Allah Teâlâ, arkadaşlarıyla yolculuk yapıp da kendisi için bir ayrıcalık tasarlayan kimseyi sevmez." Daha sonra kalkıp odun toplamaya başladı. (Bihar, c.76, s.273). Resûlullah (s.a.a), İslam ordusunu Tebuk savaşına sevk ettiğinde, Ben-i Selme kavmi- nin büyüklerinden olan Cedd b. Kays, Resûlullah'ın (s.a.a) huzuruna gelerek şöyle dedi: "Müsaade edin bu savaşa katılmayayım! Beni sarışınların (Rumluların) kızlarıyla fitneye sokma! Zira ben onları görmekle günaha düşmekten korkuyorum."

Resûlullah (s.a.a) de ona, savaşa katılmaması için izin verdi. Bu esnada şu ayet nazil oldu: "Onlardan öylesi de var ki, 'Bana izin ver, beni fitneye düşürme' der. Bilin ki onlar zaten fitneye düşmüşlerdir. Cehennem, kafirleri mutlaka kuşatacaktır." (Tevbe/49). Allah-u Teâlâ bu ayeti nazil ederek o şahsın söz ve amelini mahkum etmiştir.

İbn-i Abbas ve Mücahid de şöyle derler: Bu ayet nazil olduğunda Peygamber (s.a.a), Ben-i Selme tâifesine dönerek, "Sizin büyüğünüz kimdir?" diye sordu. Cevaben, "Cedd b. Kays'tır fakat o korkak ve cimri birisidir" dediler. Onların bu sözü üzerine Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurdu: "Cimrilik derdi, en kötü derttir." Daha sonra şöyle buyurdu: "Sizin büyüğünüz, ak yüzlü ve cömert bir genç olan Bişr b. Burra'dır." (Bihar, c.21, s.193)Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.