HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Çocuk ve Oyun

15.08.2001 00:00:00
3-5 yaşlar

Boyama teknikleri

Çocuğunuz büyüdükçe yeni boyama tekniklerinden hoşlanır. Bir resim yapabilir ve kağıt henüz ıslakken her iki kısımda da aynı görüntüyü elde etmek için kağıdı ikiye katlayabilir. Sihirli bir boyama da oldukça eğlencelidir. Bir kağıt üzerine beyaz bir mumla çizerek, değişik şekiller yapmasına izin verin, daha sonra ne çizdiğini görmek için üzerini boyayın.

Bir dizi farklı renk elde edebilmek için değişik renkteki boyaları karıştırmasına izin verin. Kırmızı, sarı ve mavi gibi ana renklerden mor, turuncu ve yeşil renkler elde edilebilir.

Sığ bir kaba veya bir pasta tabağına bir miktar süt dökerek renklerle ilgili ilginç bir deney yapılabilir. Tabağın bir köşesine bir damla gıda boyası, diğer köşesine ise farklı renkte bir damla boya koyun. Bekleyin ve görün: Etkisi bir çocuk için inanılmaz ve heyecan verici olacaktır. İlk sonuç alındığında, bir kaç damla bulaşık deterjanı ekleyin ve çarpıcı değişiklikleri gözlemleyin.

Başka malzemeler

Çok çeşitli resim malzemelerinden de deneyler yapılabilir. Sözgelimi pastel boyalar kalın sütlü renkler oluştururlar, kullanımları kolaydır ve değişik sonuçlar elde etmek için karıştırılabilirler. Bunlar ve tebeşirler kullanılarak siyah bir kağıt üzerine bir gece resmi yapılabilir. Tahta dondurma çubuklarıyla parmak boyaları kullanılabilir; çocuklar bu boyaların kalınlığını ve yapısını severler, bu sayede dalgalandırma yapabilir.

OYUNLAR

4 yaşlarında pekçok çocuk basit masa oyunları veya kart oyunları oynamayı severler. Hayvan resimleriyle kendi 'şip, şak' kartlarınızı yapabilirsiniz. Bununla berber bu yaştaki çocuklar kaybediyorlarsa kuralları çiğneme eğilimindedirler. Bazıları ise yenilgiyi çok zor kabullenir, eğer yaşça kendinden büyük çocuklarla veya yetişkinlerle oynuyorsa, belli bir olgunluğa erişene kadar, bazı zamanlar kazanmasına göz yummak yerinde olur. Bir oyunda zaman zaman kaybetmek yenilginin çok da kötü birşey olmadığını ona öğretecektir.

Sayı sayma oyunları

Oyun fişleri çocuğunuzun sayıları tanımasına ve sayı saymayı öğrenmesine yardımcı olurlar. Eğer uygun bir masa oyununuz yoksa, büyük bir parça kağıt üzerine, fişlerin etrafında hareket edebileceği kareleri olan bir yol veya bir güzergah çizebilirsiniz, dilerseniz yol boyunca çeşitli engeller oluşturarak, uygun bir masa oyunu yapabilirsiniz.

Çocuğunuz dükkancılık oynayarak da basit düzeyde sayı saymayı öğrenebilir. Bu durumda fiş veya yalancı para kullanın ve dükkandan alınan elma, pul benzeri şeyler için gereken bozuk parayı onun saymasına izin verin. Ayrıca satmakta olduğu 5 portakal, 3 pul ve benzeri objeleri de sayabilir. İçerisinde bir miktar gerçek para olan bir kasa oyunu daha da gerçekçi kılacaktır.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.