HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Cotta hükümeti suçladıf

07.06.2001 00:00:00
Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Avrupa 1'inci Bölge Direktör Yardımcısı Carlo Cottarelli, Türkiye'nin bir önceki ekonomik programının başarısızlığında IMF'nin büyük rolü olduğu yolundaki eleştirilere karşı çıkarak bu yorumları kesinlikle kabul etmediğinin altını çizdi.

IMF'nin eski Türkiye Masası Şefi Cottarelli, İngiltere'nin ünlü ekonomi gazetesi The Financial Times'ta yayınlanan mektubunda, önceki programla ilgili talihsiz gelişmelerde dış faktörlerin ve Türk hükümetinin kararlarının sorumluluk taşıdığını savunarak, "ekonominin yönetimi her zaman Türk hükümetindeydi" dedi. IMF'nin Washington'daki merkezinde de yayınlanan Cottarelli'nin mektubu, Prof. Dr. Korkut Boratav'ın IMF'yi eleştirdiği bir yazının gazetede yayınlanmasına yanıt olarak geldi. Carlo Cottarelli, mektubunda, Türk hükümetinin, Aralık 1999'da yürürlüğe giren ilk programın uygulanmasında başlarda çok başarılı olduğunu ancak daha sonra petrol fiyatlarının üçe katlanması, uluslararası borçlanmalarda faiz oranlarının artması ve ekonominin ısınması sorunlarıyla karşılaşıldığını söyledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.