HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

Çözümü konuşalım…

29.06.2019 00:00:00

İnsanlığın problemleri çok… Hem de sayılamayacak kadar çok…

Siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel vb. meseleler hayli fazla… Bunları saymakla bitiremeyiz. Ama çare ve çözüm noktasında sözü olan varsa beri gelsin…

İnsanlık tarafından var edilen sistemler, örneğin komünizm veya sosyalizm bir çözüm ve çare olarak sunulabilir mi? Sunan var mı? Sovyet-Rusya ve Çin çoktan terk etti. Güney Amerika'da varlığı ve yokluğu belli değil… Ne siyasi olarak ne ekonomik olarak ne de sosyal olarak yüzleri güldürmedi, güldürmüyor. İnsanın iç tabiatında oluşturduğu derin boşluk ise asla dolmadı ve dolmaz da…

Sosyalizmden kaçan insanlık kapitalizm rıhtımına koştu. Kapitalizmin memesinden emdikçe emdi. Ama gel gör ki belli sayıda kapital sahibine yarayan bu sistem, geniş halk kitlelerini düşük ücretlere ve zor geçimlere mahkûm etti. Küresel elitler elinde para dolaştı ve dolarisazyonla Amerika'ya ve Yahudi elitlere yaradı. Son Davos toplantılarında "yeni bir yol" arayışı ortaya çıktı.

Halbûki 27 Şubat 2013'te Rusya Parlamentosu Duma'da, siyasi parti temsilcilerine, ekonomi profesörlerine ve öğrencilerine, Rus devlet bürokrasisine 6 saat konuşan Prof. Dr. Haydar BAŞ "Sessiz bir devrimle kapitalizmi tarihe gömdük" demişti.

Evet 2005'te ilk kongreyle İstanbul'dan dünyaya duyurulan ve ilk kitabı çıkan Milli Ekonomi Modeli, dünyaya yeni bir yol ve umut oldu. İlk defa MEM kitabında yerli para -milli para kullanımı ve milli paralarla uluslararası ticaret gündeme geldi. Rusya ve Çin başta olmak üzere BRİCS ülkelerinde uygulama alanı buldu.

Şimdilerde doları kullanmama ve kendi yerli-milli paraları ile ticaret revaçta… Rusya ve Çin arasında uygulandığı gibi, Rusya-AB ülkeleri arasında da başladı. Çin Yuan ile petrol borsası kurdu. Petrodolarlar devri artık bitiyor.

Sosyalizm nasıl kendi insan modelini türetmişse, kapitalizm de kendi insan tipini-bencil-egoist-maddeci olarak oluşturdu. Milli Ekonomi Modeli ise paylaşan, hoşgörülü, rahmet ve bereketli insan tipini oluşturuyor.

Çözümü ve çareyi konuşacaksak, bundan böyle Milli Ekonomi Modelini ve Prof. Dr. Haydar BAŞ'ı konuşmak zorundayız.

 
Dr. Abdullah Terzi / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.