HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 16 HAZİRAN 2021, ÇARŞAMBA

Dalgalı kur dalgalı kriz

06.10.2001 00:00:00
Enflasyondaki yükselişe paralel olarak döviz fiyatları da aldı başını gidiyor.

Dolar 1 milyon 700 bin liraya, Mark da 800 bine dayandı.

Dolardaki psikolojik sınır olan 1.500 aşıldıktan sonra bu yükseliş trendi devam ederse, enflasyon-yüksek faiz-devalüasyon sarmalı hiperenflasyonu patlatacak gibi.

Enflasyonist ortamda durgunluğun yaşandığı stagflasyonist ortamdan daha kötü bir ekonomik krize sürüklendiğimiz ortada. Bu yeni ekonomik durumun adı da depresyon olmalı. Topyekün çöküntü yani.

Doların dünkü yükselişine hükümet bir anlam veremiyor ve failini arıyormuş...

Aynaya bakmayı unutmuş olmalı, ortaklar.

Türkiye'yi pupa yelken uçuruma sürükleyen hükümetin bizatihi kendisi.

Şubat krizinden sonra "bu işi beceremiyoruz diyecek yerde, iktidar olmak yerine konu mankenliğini seçen ve ipleri IMF'nin tayin ettiği haciz memuruna veren ortaklar bu krizin asıl sorumlusu.

ABD vurulduktan sonra tüm dünyada dolar değer kaybederken, hatta açlığın kol gezdiği Afgan parası dolara karşı değer kazanırken, doların yükseldiği tek ülke Türkiye oldu.

Ayakta durmakta zorlanan bir başbakan, dut yemiş bülbül gibi susan iki ortağın verdiği güvenin eseri bu..

Onlara haksızlık etmemeli. Derviş'in payını da hesaba katmalıyız.

Nisan'dan bu yana "ha bugün, ha yarın, ha Haziran ha Eylül'de düze çıkacağız" masalları ile, Türkiye'yi uyutan Derviş ve onu halka ümit olarak pompalayan medya, Türkiye'yi iki kez krize boğan IMF ve biz IMF politikalarını kamçısız uygularız diyen muhalefet de sorumludur.

Türkiye'yi kriz ortamında dalgalı kur rejimine itme becerisi gösteren bu kifayetsiz muhterisler koalisyonudur. Evet koalisyon zannedildiği gibi üç ortaklı değil, çok ortaklıdır.

Dersini çalışmamış, ülkesinin dinamiklerini harekete geçirecek özgün vizyona sahip olamadan hırsla siyasete doluşan kadroların maliyetini yükleniyor Türkiye...

Dalgalı kura hayır diyen, kriz ortamında dalgalı kura geçmek felaket olur diye önceden uyaran, dalgalı kurla milletin emeğini, malını yabancıya peşkeş çekersiniz diyen, dalgalı kurda fiyatı yüksek montanlı alış yapan yabancı finans odakları belirler, onlar da krize gömer diyen bir tek başyazarımız Prof. Dr. Haydar Baş oldu.

Keşke siyaset esnafı baştan dinleseydi de Şubat'tan bu yana dolar ikiye katlanmasaydı.

İç borcu dövize çevirerek kur riskini devlete yıkarsanız bu borcun maliyetinin altından kalkamazsınız diyen Prof. Dr. Haydar Baş'ı dinleselerdi bugün döviz tahvilli senetlerin maliyeti yüzde 259 olmazdı.

Hani IMF sayesinde iç borcun gereği ve maliyeti düşürülecekti. Bu aldatmacadan vazgeçin artık.

Nisan'da, "IMF krizi çözüyormuş gibi yapıp yeni krizlere yol açacak enstrümanları pakete koyacak" demiştik. Dalgalı kur rejiminde iç borcu dövize çevirmekti bu yeni oyunun adı.

Şimdi bir kez daha uyarıyoruz, iç borcu döviz cinsinden borçlandığınız finans kurtları, vade sonunda kâra geçmek için dolarda spekülasyona başladılar. Yeni krizi önlemenin yolu IMF prangalarını çözüp sabit kura dönerek milli ekonomi politikalarına ilk adımı atmak. Derviş'i dinlediniz ülkeyi batırdınız. Bir kez de Prof. Dr. Haydar Baş beyi dinlemeyi deneseniz olmaz mı?
 
İbrahim Berk / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.