HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Denktaş: Boş kağıda imza attıracaklar

10.09.2001 00:00:00
KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM himayesindeki dolaylı Kıbrıs görüşmeleriyle ilgili olarak, "ortaklığın tamamen ortadan kalktığı, boş bir masaya davet edildiğini" söyledi. Denktaş, "çağrıldıkları görüşme masasında ne olduğunu bilmediklerini, statülerinin belli olmadığını ve bu şartlarda görüşmeye gitmediğini" bildirdi.

KKTC'de Ulusal Halk Hareketi (UHH) tarafından düzenlenen 1. Milli Halk Kongresi'nde konuşan Denktaş, öncelikle masada nelerin olduğunu ve statülerinin ne olduğunu bilmeleri gerektiğini kaydetti. Yabancılartarafından hazırlanan bir belgenin bulunduğunu bildiklerini belirten Denktaş, bunun kendilerine açıklanmadığını, "Masada görürsün" denildiğini, bu durumda "gözü kapalı masaya gidemeyeceğini" kaydetti.

Daha önceki dolaylı görüşmelerde, boşuna oyalandığını dile getiren Denktaş, Kıbrıs'ta gerçeklerin iyi görülmesini, toplu mezarların yerinde ziyaret edilmesini, Rumların Kıbrıs'ta ne yapmak istediğinin bilinerek kararlar alınmasını istediklerini ifade etti.

Rumlarla yapılacak yeni bir anlaşmanın egemenliğe ve devlete dayanması gerektiğinin altını çizen Denktaş, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto'nun, son ziyaretinde ortaklıktan hiç bahsetmediğini, nedenini sorduklarında ise, "O zaman Rumlar görüşmelere gelmez" diye karşılık verdiğini anlattı. Denktaş, "Ortaklığı ağzına almazsan da, ben gelmem" dedi.

Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'in sözlerinden alıntılar yapan Denktaş, Rumların politikasının "Elen adasında Elenlerin istedikleri sonuca varılması, Türk askerinin adadan çıkması, tek yanlımüdahale hakkının ortadan kalkması ve tüm göçmenlerin evlerine dönmesi" olduğunu belirterek, yıllardır görüşme masasında olduğunu, Rumların bu amaçlarında zerre kadar bir değişiklik olmadığını, bunun için egemenlik ve devlet dediklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Denktaş, Kıbrıs konusunda Türkiye'ye baskı ve şantaj yapılmasının kabul edilemeyeceğini vurgulayarak, bir halkın haklarının gasp edilemeyeceğini kaydetti.

Denktaş, Ulusal Halk Hareketi'nin, bir ihtiyaçtan doğduğunu ve sessiz çoğunluğun sesi olduğuna işaret ederek, hareketin, halkın sorunlarıyla yakından ilgilenmesi, yardımlaşma duygusunu geliştirmesi ve partiler üstü olmasını istedi. Şanlı mücadelede çok zor koşullardan geçerek bugünkü devlet konumuna ulaştıklarını kaydeden Ulusal Halk Hareketi Koordinatörü Taner Etkin, halktan gelen haklı sesleri koordine ederek, Ulusal Halk Hareketi'ni kurduklarını anlattı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.