HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Derimizin vücuttaki önemi

13.05.2021 00:00:00
'Derimizin vücuttaki önemi' seslendirme dosyası:
Deri, kendini yenileyen canlı, güçlü, esnek, su geçirmez, iç organları dış etkenlerden koruyan, yüzeyinde yaklaşık 5 milyona yakın tüy barındıran ve diğer organlarımızdan hızlı büyüyen, bütün vücudun dış yüzeyini kaplayan örtü şeklinde bir organdır. Aynı zamanda deri, duyularına (dokunma, ağrı, sızı) ait izlenimi alıp duyu sinirlerine veren bir takım cisimciklerle beraber miktarı yerine göre değişen yağ ve ter bezleriyle kıl köklerini de içinde barındırır. Vücuttaki en büyük organ deri olup insan vücut ağırlığının 1/6'sını kaplar. Yüzeyi yaklaşık 1,6 metre karedir. Vücudu dış etkilere karşı koruyan kalınlığı, şahsa ve derinin yerine göre değişir. Kişiden kişiye değişmekle beraber kalınlığı ortalama 3mm. civarındadır. Derinin kalınlığı, göz kapağında 1mm., avuç ve tabanda 3mm., ensede 4mm.dır. Yetişkin bir insanın derisi 5-7kg. arasındadır. Derinin 2/3'unun yok olması organizmanın yok olması demektir.
Derinin rengi ise, yaşa, bölgeye ve ırka göre değişir. Derinin rengini pigment hücreleri verir. Küçük yaşlarda pembe-beyaz olan deri, yaşlandıkça donuk bir şekilde beyazlaşarak sarımtırak bir renk alır. Pigment hücrelerinin arttığı durumlarda derinin rengi koyulaşır. (Örnek: bronzlaşma) Deri, farklılaşma ve kendini yenileme özelliğine sahiptir. Hayatı su ve oksijene bağlıdır. Sağlıklı bir cilt için nem, yağ, asit dengesini korumamız gerekmektedir.
Vücudumuzda bu denli öneme sahip olan derimizdeki leke oluşumunu önlemek için sizlere maske önereceğim ;

Lekeli Ciltler İçin Maske
Maske tarifine başlamadan önce bu maskeyi akşam yapmanızı öneririm.

Malzemeler;
•2 yemek kaşığı pirinç unu
•Yarım armut
•Bir çay kaşığı lavanta yağı
Tüm malzemeleri karıştırıp yüzümüze sürelim. 15,20 dakika sonra durulayalım. Cildimize uyguladığımız tüm bakımların ardından cildimize uygun güneş kremini yaz kış kullanmayı unutmayalım.
Son olarak derimiz yani cildimiz hakkında sıkça sorulan soruların birkaçını cevaplayacağım.

CİLT HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Cilt Sağlığı Nedir? Nasıl Olmalıdır?
Sağlıklı cilt, nem, yağ, asit dengesi olan bir cilttir. Sağlıklı olan cilde erişmek için cildin, nem, yağ, asit dengesini bozulmamasını sağlamak gerekir.

2. Cilt Sorunları Nelerdir?
Cilt hastalıklarından yüzeysel olarak bahsedecek olursak; akne, leke, egzama, sedef, roza diyebiliriz. Cilt hastalıklarının çoğu stresten kaynaklanmaktadır

3. Ciltte, akne, siyah noktalar ve gözaltı morlukları gibi problemlerin çözümü nasıl olur?
Akne, gözeneklerin tıkanmasından ve sebumun fazla salgılanmasından meydana gelir. Aknelerin oluşmasında birçok sebep vardır. Stres, yanlış ürün kullanmak, beslenme, mens dönemi, bilinçsiz ilaç kullanımı, hormonal bozukluk, karaciğerde yağlanma, kilo alıp verme, yağlı makyaj ürünleri... Bu gibi örnekler ve daha fazlası akne oluşmasına sebep olur. Önemli olan aknenin neden kaynaklandığını tespit etmektir. Eğer akneleriniz sağlık sorunlarınızdan kaynaklanmıyor ise bizlere gelebilir ve akne bakımları yaptırabilirsiniz.
Gözaltı morluklarına gelecek olursak genetik kansızlık, dolaşım bozuklukları gibi birçok sebebi olabilir. Aynı şekilde herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyor ise gözaltı bakımları da yaptırabilirsiniz.

4. Evde Cilt Bakımları Nasıl Olmalıdır?
Evde cilt bakımına günlük bakım ile başlamalıyız. Cilt yapımıza uygun temizleyici ile cildimizi arındırıp ardından toniklemeliyiz. Gündüz kremi ya da cilt serumunu sürmeliyiz. Dışarı çıkmadan da güneş kremimizi sürmeyi ihmal etmemeliyiz.
Akşam da yine aynı şekilde uygun ürünlerle temizleyip tonikleriz. Gece serumlarımızı cildimize masaj yaparak uygular ve göz kremimizi sürüp akşam bakımımızı bitiririz.

 
Cemile Gülsüm Semerci / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.