HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Dolar-Mark milliyetçiliği

31.08.2001 00:00:00
Almanya'nın Erlenbach Kasabası'nda yaşayan Cuma Arıbalı adlı bir Türk, üyesi olduğu dernek yüzünden Alman vatandaşlığına alınmadı. Vatandaşlık Dairesi, "Bir ülkücü veya Türk milliyetçisi olarak nasıl Alman olursunuz'' karşılığını verdi. Olay, Almanya'da hem Türkler, hem Almanlar arasında tartışmaya neden oldu. Almanlar, vatandaşlık için başvuran ülkücü gurbetçiye ısrarla, "Sen ülkücüsün, Türk milliyetçisi olarak nasıl Alman olursun?" sorusunu sordular.

Biz şaşırmadık.

Şaşırmadık ama üç çok önemli sonuç çıkardık.

1. Bir "ülkücü", Türkiye'de ülkücülükten o kadar bezmiş, fayda bir yana zarar görmüştü ki, denize sarılır hâle gelmişti. Ülkücülük artık Türkiye'de geçer akçe değildi.

2. Alman milliyetçileri Türk Milliyetçilerine "Bir Türk milliyetçisi nasıl Alman vatandaşlığı için müracaat eder" diye soruyor, ders veriyordu.

3. AB üyesi Almanya için Türk milliyetçiliği "kabul edilemez" bir karakter özelliği idi.

Söylediğim gibi Almanların tavrı bana hiç de şaşırtıcı gelmedi. Ama "ülkü"cülüğü kimseye bırakmayan MHP'nin iki yöneticisinin farklı yorumları, daha bu kavramda bile buluşamamış, anlaşamamış olmaları doğrusu çok şaşırttı.

MHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Fahrettin Taşkın "doğru" bir yaklaşımla diyor ki;

"Bir başka ülke vatandaşlığına başvurmak kişinin şahsi tercihidir. Ekonomik nedenlerle bunu yapmış olabilir. Ancak 'ülkücüyüm' diyen biri için bu tezat oluşturur. Bu kişinin, tezat içinde yaşamaması için ülkücülük görüşünü yeniden gözden geçirmesi gerekir. Biz Almanya ve diğer ülkelerimizdeki derneklerimizde hiç böyle bir şey yaşamadık. Hiçbir arkadaşımız Alman ya da bir başka ülke vatandaşı olmak istemiyor ve böyle bir talepte bulunmuyor.''

Eski MGK Genel Sekreteri, yeni Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk bir süre önce biliyorsunuz Avrupa'da çeşitli görüş ve düşünceden Türk Dernek ve Kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya gelmişti. Maksat, bu toplulukların aralarındaki görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak Türkiye lehine tek elden millî hedefler doğrultusunda Avrupa'da lobi faaliyetleri yapmasını organize etmekti.

Asparuk'un ayrılmasından hemen sonra Almanya'da bazı derneklerin kontrolundaki camilere "Siz hâlâ Alman Vatandaşı olamadınız mı" yazılı afişler yapıştırıldığını yazdığımız biz hatırlıyoruz, okuyucu da unutmamıştır.

Sanki bu "talimat" Asparuk tarafından verilmişti.

O halde şimdi de Alman vatandaşı olmak için müracaat eden ama Almanların reddettiği ülkücü olayına MHP Genel Başkan Yardımcısı Yahnici'nin yaklaşımına dikkatle bakın: "Milliyetçilik ve ülkücülükle çifte vatandaşlık arasında bir çelişki görmek yanlıştır. Olaya böyle bakmak, yurtdışındaki vatandaşlarımızın oradaki hakları önüne set çekmek demek olur. Bazı Türkler daha fazla hakka sahip olabilmek için Alman vatandaşlığına geçiyorlar ki bu ileri bir çağdaş haktır. Türk milliyetçisi olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şart değil. Bakü'de ya da Başkurdistan'ın başkenti Ufa'da yaşayıp Türk milliyetçiliğine gönül verenler TC vatandaşı değiller. Zeki Velidi Togan da sonradan Türk vatandaşı oldu. TC vatandaşı olup da Türk milletine mensubiyet şuuru duymayanlar olabildiği gibi, Türk vatandaşı olmadığı halde mensubiyet şuuru besleyenler de var.''

Yahnici müthiş bir mantık hatası yapmıyorsa büyük gaflet içindedir. Kendi bile anlamadığı sosyolojik tariflere soyunmuştur.

Bahsettiği Bakû ve Ufa Türk Elleri'dir. Togan da Türk idi. Sonradan Türk vatandaşı olmamıştır, "TC vatandaşı" olmuştur.

Yahnici şimdi Bakû ve Ufa'daki Türklerin rüyâsı olan, Togan'ın da rahat etmek, Türkçülük yapmak için seçtiği Türkiye ile Almanya'yı bir mi tutuyor?

Alman'ın Türkçülüğü ile (ne demekse); Türk'ün Türkçülüğü arasında fark yok mu demek istiyor?

Alman vatandaşı, Amerikan vatandaşı olup, Amerikan bayrağına selâm verip, Alman, Amerikan yasalarının üstünlüğüne yemin edip, Amerikan-Alman üniforması giyip, dolar-mark kullanıp Türkçülük mü yapacaksınız?

Hadi canım siz de! Devr-i iktidarınızda Türkiye demek o yüzden bu hâle geldi.
 
Hüseyin Mümtaz / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.