HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Dünya Türk pasaportlulara kapalı

 
Türkiye Cumhuriyeti pasaportuyla seyahat edilebilecek ülke sayısı oldukça az... Yeni Mesaj'ın derlemesine göre İstanbul'dan çok sayıda ülkeye direkt uçuş olsa da; vize engeli, varış ülkesinde uzun süreli karantina Türkiye pasaportu olanların seyahat etmesini engelliyor. Yine de gidilebilecek birkaç ülke yok değil.
10.06.2021 16:14:00
 Dünya Türk pasaportlulara kapalı
 Dünya Türk pasaportlulara kapalı
 
RECEP BAHAR / DETAY HABER
 
Bir yandan dünya genelinde Covid-19 vakalarının azalması, öte yandan yoğun aşılama çalışmaları turizm sektörünü canlandırmak isteyen ülkelerin kapılarını yeniden yabancı gezginlere açmalarına vesile oluyor. Avrupa genelinde 1 Temmuz'dan itibaren seyahatlerin yoğunlaşması bekleniyor. Bazı Avrupa ülkeleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kapılarını açmaya başladı. Türkiye ise salgının başından beri açık kapı politikası uygulayan az sayıda ülkeden biri. Brezilya, Güney Afrika, Hindistan gibi vaka sayılarının çok olduğu, tehlikeli varyantların türediği ülkelerden gelenler hariç PCR testi yaptıran herkes Türkiye'ye gelebiliyor. Ancak pandemi koşulları nedeniyle oldukça az sayıda turistin Türkiye'ye geldiğini not edelim. 
 
Hangi ülkelere, nasıl gidebiliriz?
 
Türkiye Cumhuriyeti pasaportuyla az sayıda ülkeye kısa süreli seyahat edebileceğimizi baştan söyleyelim. Çok sayıda ülke aşı olanlara engelleri kaldırmaya başladı. İşte ülke ülke durum:
ABD: Geçerli vizeniz varsa ABD'ye seyahat edebiliyorsunuz. Uçağa binmeden 72 saat önce PCR testi yaptırmanız şart. Yeni vize başvuruları kabul edilmiyor ancak geçerli vizesi son bir yılda sona ermiş olanlar vize alabiliyor. Varışta karantina uygulanmıyor. 
Almanya: Sadece ticari ve akraba ziyareti için vize veriliyor. Şartlar çok sıkı. PCR testi şart. Üstelik varışta 10 gün karantina uygulanıyor. 
Belarus: Türkiye pasaportlulardan vize istemiyor. PCR testi şart. Varışta 10 gün ev karantinası var! Haliyle cazibesi yok!
İtalya: Türklerin ilgi gösterdiği ülkelerden biri olan İtalya, turistik vize vermiyor. PCR testinin yanı sıra varışta da 10 günlük karantinayı şart koşuyor. 
Mısır: Sadece 45 yaş üstü kişilere ticari vize veriyor. PCR testi istiyor. Karantina uygulanmıyor. 
Yunanistan: Turistik vize veriyor ancak 10 günlük karantina uygulaması var!
Rusya: Vize başvuruları alınıyor. PCR testi isteniyor. Varışta karantina uygulaması bulunmuyor. 
 
Gidilebilecek ülkeler
 
Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai ve Abu Dabi): Türklerin favori ülkelerinden biri. PCR testi şart. Dubai'de varışta hızlı test yapılıyor. Negatif çıkanlar karantinadan da muaf.
Bulgaristan: Türkiye pasaportlulara en cömert Avrupa Birliği ülkesi. Vize veriyor. Aşı olanlar testten muaf... Varışta karantina da yok!
Fas: Vize yok... PCR testi isteniyor. Varışta semptom göstermeyenler karantinadan muaf!
İspanya: Türkiye pasaportlulara turistik vize veren nadir Avrupa Birliği ülkelerinden biri. PCR testi isteniyor. Varışta karantina yok!
Katar ve Kuveyt: Vize istemiyorlar. PCR testi şart. Aşı sertifikası olanlar karantinadan muaf!
Ukrayna: Vizeye gerek yok, PCR testi gerekli. Varışta karantina uygulaması bulunmuyor. 
Moldova: Türkiye pasaportlulara vize yok. Aşı olanlar testten muaf... Varışta karantina da yok!
Hırvatistan, İsrail, Malta, Portekiz, Endonezya, Çin, Singapur, Tayland, İrlanda ve İngiltere'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda ülke Türkiye pasaportlu gezginlere şimdilik kapalı! Kuzey Avrupa ülkeleri kapılarını sıkı sıkıya kapalı tutmaya devam ediyor. Afrika ülkeleri de henüz açılmaya niyetli değil. 
 
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.