HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Ebû'l Hayr Faruki

01.06.2001 00:00:00
Naksibendiyye yolunda nihayete kavuşmuş, hilafet almışlardır. Bizim yerimize geçmeye üçü de layıktırlar. Fakat benden sonra halifem bu mübarek çocuk olacaktır" buyurarak ellerini Ebu'l-Hayr Faruki'nin başına koydu. Beş yaşına girince, babası Ebu'l-Hayr'ın elinden tutup Ahmed-i Said-i Faruki'nin huzuruna götürdü ve ona biat ettirdi. Böylece küçük yaşta dedesine talebe olmakla şereflendi. Ahmed-i Said-i Faruki hazretleri bu olaydan kısa bir süre sonra 1860 senesinde vefat etti. Dedesinin vefatından sonra babası ayrılık acısına dayanamayıp, ailesi ile birlikte Mekke-i Mükerme'ye gitti. Ebu'l-Hayr dokuz yaşına geldiğinde Kur'an-ı Kerim'i ezberledi. On bir yaşına geldiğinde nahv ilminden İbn-i Hacib'in Kafiye kitabını, on üç yaşında Hafız Abdullah Dariri'den sarf ilmine dair olan Şafiiyye kitabını okudu. Ebu'l-Hayr hazretleri Delail-i Hayrat'ın başına şu tavsiyeleri yazdı:

"Havanın ağarmaya başlamasından bir saat önce olan teheccüd, seher vaktinde uyanık olup, bir kaç rekat namaz kılmalıdır. Sonra bir müddet Allah-ü Teala'yı zikretmeli, havanın ağarmaya başladığı vakitte ise sabah namazını kılmalıdır. Bundan sonra İmam-ı Rabbani hazretlerinin Mektubat'ını, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin Mesnevi'sini, İmam-ı Gazali hazretlerinin İhyau Ulumiddin'ini, Molla Cami'nin Nefehat'ını ve İmam-ı Birgivi'nin Tarikat-ı Muhammediye'sini mütaala etmelidir. Yemek yedikten sonra bir müddet kaylule yapmalıdır. Sonra bir miktar zikirle meşgul olmalı ve her gün en az altı sahife Kur'an-ı Kerim okumalıdır. Her talebe planlı ve programlı bir şekilde bu işleri zevkle yerine getirmelidir."

Ebu'l-Hayr, on beş yaşına gelince Resulullah Efendimizin kabr-i şerifini ve amcalarını ziyaret için Medine'ye gitti. Bu ziyareti sırasında amcasından hadis ilminde icazet, diploma aldı. Böylece ilim tahsilini tamamladıktan sonra 1888 senesinde Hindistan'a dönerek Delhi'deki Abdullah-ı Dehlevi dergahına yerleşti. Dergahın tamir işlerini tamamladıktan sonra bir kaç sene dergahtan dışarı çıkmadı. Sonra insanlara Allah-ü Tela'nın emir ve yasaklarını anlatmaya başladı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.