HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Ege meselesi masada

21.10.2003 00:00:00
Beglitis, yaptığı basın toplantısında, Gül ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun yapacağı görüşmelerde şimdiye kadar imzalanan ikili anlaşmaların uygulaması, iskikşafi görüşmelerin gidişatı ve iki ülke arasında çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasına ilişkin ayrıntıların ele alınacağını belirti.

Sözcü, görüşmelerde, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin gelişmeler, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması ve Batı Avrupa'ya Türkiye ve Yunanistan üzerinden doğalgaz nakledilmesi projesine ivme kazandırılması konularının da değerlendirileceğini kaydetti.

Bu arada, Papandreu'nun Gül ile görüşmesinde "Atina FIR hattı ve Yunan hava sahasının Türk savaş uçaklarınca ihlali" konusunu gündeme getireceğini açıklayan Beglitis, Kıbrıs'taki güven artırıcı önlemler konusunun, bazı basın yayın organlarının ileri sürdüğü gibi, gündemde olmadığını söyledi.

Beglitis, Papandreu ve Gül'ün olimpiyat ateşinin İstanbul'dan geçmesi ve oyunların güvenliği konusunu da ele alacaklarını belirtti.

Türkiye'nin olimpiyatlar sırasında "ihlalleri" sürdürüp sürdürmeyeceğine ilişkin soruları da yanıtlayan Beglitis, "Sayın Gül'ün imzalayacağı Olimpiyat Barışı bildirisinin sembolik bir anlamı var. Ayrıca Türkiye pratikte de yaz aylarında morotoryum öngören Yılmaz-Papulyas anlaşması ile yükümlülük almış durumdadır. Türkiye'ninOlimpiyatlar sırasında bu yükümlülüğüne saygı göstermesini umuyoruz" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.