HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Egemenliğimiz 'oy'a sunuluyor

24.05.2001 00:00:00
tilerarası Uzlaşma Komisyonu, Anayasa'nın 51 maddesinin değiştirilmesi konusunda uzlaşmaya vardı. Uzlaşma paketine göre, Anayasa'nın 6. maddesinde belirtilen "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" fıkrası, Avrupa Birliği'nin talepleri doğrultusunda referanduma sunulacak

Partilerarası Uzlaşma Komisyonu, Anayasa'nın 51 maddesinin değiştirilmesi konusunda uzlaşmaya vardı. TBMM Başkanvekili Nejat Arseven, Haziran ayı ortasına kadar kamuoyunun tartışmasına açtıkları değişiklik teklifi üzerindeki çalışmaları tamamlamayı amaçladıklarını bildirdi.

Bazı maddelere iderler karar verecek

Partilererası Uzlaşma Komisyonu, dün TBMM Başkanvekili Arseven başkanlığında toplanarak alt komisyonun hazırladığı metni görüştü.

Arseven, toplantı sürerken yaptığı açıklamada, siyasi parti temsilcilerinin bazı maddeleri üzerine çekince koyduğu değişiklik metnini öncelikle liderlere sunacaklarını söyledi.

5 parti hangi maddelerde uzlaşamadı?

Siyasi parti temsilcileri, Partilerararası Uzlaşma Komisyonu'na sunulan 51 maddelik Anayasa Değişikliği Teklifi'nin çok sayıdaki maddesine "Çekince" koydu. Çekinceli maddelerle ilgili görüş ayrılıkları Uzlaşma Komisyonu'nda aşılmaya çalışılacak.

Alt Komisyon, üzerinde değişiklik yapılması kararlaştırılan 51 maddenin yanı sıra hazırladığı bir raporu da Partilerarası Uzlaşma Komisyonu'na sundu.

Egemenlik hakkı eferanduma açılıyor

-Egemenlikle ilgili 6. maddeye eklenen fıkranın; bu konuda referandum modeli ile birlikte değerlendirilmesi önerildi. Ancak, "Egemenlik hakkının sınırlanması veya diğer devletlerle paylaşıma yolaçacak uluslararası topluluk veya kuruluşlara katılma; egemenliğin asıl sahibi olan ulusun kabulüne bağlı olmalıdır" görüşünün bu bağlamda Uzlaşma Komisyonu'nda tartışmaya açılması önerildi.

Hürriyetler konusunda MHP'den çekinceler

-Raporda, MHP'nin "Cumhuriyetin nitelikleri, Temel hak ve hürriyetlerin sınırlanması, temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılamaması, Kişinin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığı, Kişi hürriyeti ve güvenliği, Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti ve Basın hürriyeti" ile ilgili maddelere çekince koyduğu bildirildi. * MHP'nin ayrıca "TBMM'nin görev ve yetkileri" ni düzenleyen madde değişikliğinin "Temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılamaması" maddesinde yapılacak değişikliğe paralel olarak değiştirilmesi görüşünü taşıdığı kaydedildi.

-Basın araçlarının korunması" maddesinde yapılacak değişiklik konusunda da DSP ve MHP'nin, maddenin aynen korunması görüşünde olduğu ifade edildi.

ü FP de, "Yasama dokunulmazlığı" ile ilgili maddeye çekince koydu.

-"Toplu iş sözleşmesi, grev hakkı ve lokavt"ı düzenleyen maddelerin özellikle kamu çalışanlarına grev ve toplu iş sözleşmesi yapma hakkının tanınması yönünden Uzlaşma Komisyonu'nda tekrar gözden geçirilmesi de alt komisyon tarafından kararlaştırıldı.

100 Türkiye milletvekili

-TBMM'nin kuruluşu ile ilgili maddenin de tartışıldığı, maddenin aynen korunması, 550 milletvekilinden 100'ünün Türkiye Milletvekili olarak ayrılması, temel niteliklerin Anayasa ile belirlenmesi, ayrıntıların yasaya bırakılması veya 150 üyeden oluşan bir Senato kurulması konularının Alt Komisyon'da tartışıldığı, ancak görüş oluşmadığı bildirildi.

-Milletvekili seçilme yaşının 30'dan 25'e düşürülmesi ya da 30'da kalması konusunda da görüş birliğinin oluşmadığı ifade edilen raporda, "Toplam" ibaresinin kalkması ve seçilmeye engel suçların sayılması konusunun da Uzlaşma Komisyonu'na sunulması kararlaştırıldı.

-"Uluslararası anlaşmaları uygun bulma" maddesine, ulusal hukukla, uluslararası hukukun çatışması halinde çözümü içeren hükmün eklenmesinin gerekli görüldüğü bildirildi.

Başbakan

ölürse!!!

- Başbakan'ın düşürülmesi, ölümü gibi durumlarla bu makamın boşalması halinde ne tür bir düzenlemeye gidileceğini de tartışan alt komisyon, raporunda bununla ilgili bir düzenleme öngörmedi.

Raporda, idam cezası ile ilgili olarak önerilen teklifin kabulü durumunda mevcut ölüm cezaları ile ilgili bir intikal hükmüne gereksinim olduğu bildirildi.logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.