HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Ekonomiye MR testi

24.05.2001 00:00:00
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı'nın, toplumsal uzlaşma üzerine inşa edilmesi gerektiğini bildirdi. TÜSİAD değerlendirmesinde, ekonomik programın Türk ekonomisinde son on yılda biriken sorunların çözümü için iyi bir başlangıç oluşturduğu kaydedildi. Programın özellikle 2000 yılı programında aksayan yapısal reformları, krizden çıkışın ön şartı görerek, hızlandırması, geciken bu reformlara bazı acil yasal düzenlemeleri de eklemesi ve bu konularda toplumsal uzlaşma arayışının isabetli bir yaklaşım olduğu vurgulandı.

Toplumsal konsensus şart

Ekonomi yönetiminin problemin kaynağına on yıl gecikmeli ulaşmasının ise çözüm için daha ivedi çalışılmasını zorunlu kıldığı dile getirilen değerlendirmede, "Özellikle, Haziran sonuna kadar niyet mektubunda yer alan yapısal reformlar ve acil yasalarda sergilenecek siyasi tutum, programın başarısı açısından kritik önem taşımaktadır" denildi. IMF'ye sunulan niyet mektubunda, Kasım ve Şubat krizlerini hazırlayan etmenler arasında yapısal reformlara yönelik olarak siyasilerin sergiledikleri isteksiz tutum ve bu tutumun mali piyasalar üzerinde olumsuz etkilerinin sayıldığı da belirtildi. olan siyasi güvenin yeniden tesis edilmesine imkan sağlayacaktır."

Tahmini veriler

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), doların yıl sonu tahminini 1 milyon 268 bin 468 lira olarak açıkladı. TEFE ve TÜFE'deki artışların ise yüzde 74 ve yüzde 66 olması öngörülüyor.

TÜSİAD'ın üç ayda bir yayımlanan ekonomik değerlendirme raporu Konjonktür'ün 27. sayısında yer alan verilere göre, TÜSİAD yılın tamamında negatif büyüme bekliyor. İkinci çeyrekte yüzde 10.3 ve yıl ortalaması olarak yüzde 5.8'lik bir daralma tahmin ediliyor. TEFE ve TÜFE'deki artışların yüzde 74 ve yüzde 66 olmasını öngörmektedir.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.