HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 TEMMUZ 2022, CUMARTESİ

Ekümenik komplo

29.11.2004 00:00:00
Türkiye, AB ve ABD'nin yanısıra Vatikan'ın da içinde olduğu paramasonik bir kuşatma harekâtı ile karşı karşıya. Hedefte önce Patrikhane'yi ekümenik yapmak, sonra da Bizans'ın hortlatılması, İstanbul'un Constantinople'e dönüştürülmesi var

-Paramasonik teşkilatın oyunu

Türkiye'nin, AB sürecindeki tavizkar politikasından yararlanmayı fırsat bilen Patrik Bartholomeos gemi iyice azıya aldı. Patrikhane Sen Sinod Meclisine, kanunlar hilafına 6 yabancı uyrukluyu atamasının üzerinden çok geçmeden yeni bir ekümeniklik tescil işlemine girişti. ABD'deki "paramasonik" bir yapılanma "Arhonlar" teşkilatı ile birlikte ABD Büyükelçisi Eric Edelman onuruna bir resepsiyon programladı.

-Yeni Ekümenik davet İstanbul'da

Eric Edelman'ın Ekümenik yazılı davetiyesinden sonra yeni bir skandal davet daha çıktı. 1 Aralık'ta, İstanbul Ritz Carlton Otelinde verilecek bir yemek davetiyesinde Fener Rum Patriği Bartholomeos için ilk davetiyede olduğu gibi sadece "ekümenik" sıfatı kullanılmıyor. Bu sıfatın yanında Fener Patrikhanesi'nin kendine nasıl bir rol biçtiğinin göstergesi ifadeler yer alıyor.

Türkiye'nin, AB sürecini tam bir yumuşak karına dönüştürmesi gibi bir gaflet, dalalet ve belki de ihanetten azami derecede yararlanmayı fırsat bilen Patrik Bartholomeos gemi iyice azıya aldı. Patrikhane Sen Sinod Meclisine, kanunlar hilafına 6 yabancı uyrukluyu atamasının üzerinden çok geçmeden yeni bir ekümeniklik tescil işlemine girişti. ABD'deki "paramasonik" bir yapılanma "Arhonlar" teşkilatı ile birlikte ABD Büyükelçisi Eric Edelman onuruna bir resepsiyon programladı. 2 Aralık'ta Ankara Hilton Oteli'nde gerçekleştirilecek resepsiyonun davetiyesinde "Ecumenical Patriarch Bartholomew" ifadesine yer verdi. TBMM'ye de gönderilen bu davetiyeye 100 kadar milletvekili tepki gösterdi ve tepkilerini bir mektupla Büyükelçisi Edelman'a gönderdi.

Resepsiyondan daha vahimi var

Ekümenikliğin dayatılması için düzenlendiği her halinden belli olan ve Fener Rum Patriği himayesinde "The National Council of the Order of St. Andrew the Apostle Archons of the Ecumenical Patriarchate in America" tarafından ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman onuruna verilecek resepsiyon davetinde, Patrik Bartholomeos'un "ekümenik" (dünya ortodokslarının ruhani lideri) olarak gösterilmesi ve milletvekillerinden 100 kadarının olayı protesto eden bir mektubu Büyükelçi Edelman'a göndermelerinin yankıları sürerken daha vahim bir davetiyenin de olduğu ortaya çıktı. 1 Aralık'ta, İstanbul Ritz Carlton Otelinde verilecek bir yemek davetiyesinde Fener Rum Patriği Bartholomeos için ilk davetiyede olduğu gibi sadece "ekümenik" sıfatı kullanılmıyor. Bu sıfatın yanında Fener Patrikhanesi'nin kendine nasıl bir rol biçtiğinin göstergesi ifadeler yer alıyor.

Ekümenikliğin ötesi: Bizans ve Constantinople

İngilizce davetiyede Patrik'ten, "His All Holiness Bartholomew Arcbishop of Constantinople, New Rome and Ecumenical Patriarch" olarak bahsediliyor. Yani Patrik "ekümenik" olarak gösterilmenin yanında Yeni Roma (Bizans) ve İstanbul Başpiskoposu olarak da gösteriliyor. İstanbul yerine de tarihe karışmış Constantinople ifadesi kullanılıyor.

ABD-Patrikhane ortak yapımı harekât

2 Aralık'taki resepsiyon ABD Büyükelçisi Edelman onuruna verilirken, 1 Aralık'ta İstanbul'daki yemeğin Patrik Bartholomeos onuruna veriliyor olması dikkat çekiyor. Dikkat çeken bir şey de her iki davetiyede "Ekümenik Patrikhane" yazılı Fener Patrikhanesine ait mührün yer alıyor olması. Bu da 1 ve 2 Aralık'ta gerçekleşecek resepsiyon ve yemeğin, sıradan bir olay değil, "yetkileri İstanbul'daki Rum Ortodoks azınlığın dini ve ruhani hizmetlerini yerine getirmekle sınırlı" Fener Rum Patrikhanesi'ne dünyadaki tüm Ortodoksların ruhani liderliği (ekümeniklik) yanında Bizans'ın varisliği statüsü vermek için bir ABD-Fener Patrikhanesi ortak yapımı harekât olduğunu gözler önüne seriyor.

VATİKAN'DA İŞİN İÇİNDE

Türkiye'ye karşı verdiği "ekümenik"lik savaşında, Fener Patrikhanesi'ne sadece AB ve ABD değil, Vatikan da destek veriyor. Vatikan, geçen yıl, 12 Haziran 2003'te, Papa 2. John Paul'un göreve gelişinin 25. yılı münasebetiyle Ankara'da düzenlenen bir resepsiyon öncesinde Patrik Bartholomeos'un "2. John Paul ve Barış" konulu bir konferans vereceğini duyuran bir davetiyede Patrik için "ekümenik" sıfatını kullanmıştı. Bunun üzerine dönemin Başbakanlık Müsteşarı Fikret N. Üçcan, kamu personelinin söz konusu faaliyete katılmamaları için kamu kurum ve kuruluşlarına bir genelge göndermişti. Bu genelgeye rağmen Vatikan aynı tavrı bu yıl da sürdürdü.

Bu tavır 23 Kasım 2004'te, İstanbul'da, St. Antuan Kilisesi'nde düzenlenen Episkoposların 23. Ekümenik Toplantısı'nda kendini gösterdi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Kardinal Miloslav, "Bu yıl, Ekümenik Patrik Bartholomeos'un daveti üzerine bu tarihsel İstanbul şehrine geldik" dedi. Toplantının İtalyanca program metninde ise İstanbul yerine Costantinopoli ifadesi yer aldı. Bütün bu gelişmeler, ülkemiz Türkiye'nin nasıl bir AB, ABD, Vatikan destekli ve de paramasonik bir kuşatma harekâtı ile karşı karşıya bulunduğunu gösteriyor. Harekâtın, Türkiye'nin, AB sürecini tam bir yumuşak karın haline dönüştürdüğü bir zaman diliminde yoğunlaşması ise tehlikenin ne kadar vahim boyut arz ettiğini ortaya koyuyor.

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

29.11.2003, 29.11.2002, 29.11.2001, 29.11.2000, 29.11.1999, 29.11.1998, 29.11.1997, 29.11.1996, 29.11.1995, 29.11.1994, 29.11.1993, 29.11.1992, 29.11.1991, 29.11.1990, 29.11.1989, 29.11.1988, 29.11.1987, 29.11.1986, 29.11.1985
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.