HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Emlak sahiplerine yakın takip

21.05.2001 00:00:00
Maliye Bakanlığı, bankacılık ve diğer finans kesimindeki işlemlerin yanısıra şans oyunlarından para kazananları ve emlak ve arsası olanları da vergi numarasıyla izlemeye alacak.

Halen gayrımenkul ile taşıtalım-satımlarında kullanılmakta olan vergi numarasının yaygınlaştırılmasına dönük çalışmalar sürüyor. Vergi numarasının 1 Eylül 2001'den itibaren her türlü bankacılık işlemi ile borsada kullanımına ilişkin Tebliğin hazırlanmasının ardından, şans oyunları ve emlak sahipleri için de yeni bir Tebliğ hazırlığına girişildi.

20 milyon emlak sahibi de sırada

Vergi numarasının yaygınlaştırılmasına dönük söz konusu düzenlemede şans oyunlarından para kazananların ardından sıra emlak ve arazi sahiplerine gelecek.

2002 yılının Mart-Nisan-Mayıs aylarında arsa, arazi ve emlak için genel beyanda bulunacak olan vatandaşlardan da vergi numarası istenecek. Bu kişilerin dolduracakları beyannamelere vergi numaraları da yazılacak.

Böylece 16 ile 20 milyon arasında olması beklenen beyannameler çerçevesinde, milyonlarca kişinin daha vergi numarası alması sağlanmış olacak.

Maliyeciler, gayrimenkul ve taşıt alımlarından sonra bankacılık ve diğer finans kesimi işlemleri, şans oyunları ve emlakta genel beyan dönemi için vergi numarasının uygulamaya konulmasıyla, hemen hemen bütün kesimlerin yaptığı işlemlerin izlenir hale geleceğini vurguluyor.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.